OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Z http://en.wikipedia.org/wiki/TrueCrypt#End_of_life_announcement
Multiple theories attempting to explain the reason behind the announcement arose throughout the tech community.[19][20][21]
nikdo do nej uz nevnese zadnou diruŠkoda je, že nejspíš už nebude fungovat s Windows 10 a novým OSX, protože ho taky nikdo neupdatne.
Kdo by chtel pouzivat system, kterej bez M$ acc pude ani nainstalovat, a pak v nem sifrovat disky?Například ten, kdo se nesnaží chránit před MS/NSA/…, ale před sousedkou či ne úplně elitní částí PČR. (btw. před NSA ti ten Linux nejspíš taky moc nepomůže)
Tak k čemu je pak TC, když na Linuxu je spousta jiných nativních řešení?Tuhle otazku si pokladam vzdycky kdyz vidim zpravicku o TC.
před sousedkou či ne úplně elitní částí PČR.Hmm a je kvuli temto vubec potreba ten audit?
Tuhle otazku si pokladam vzdycky kdyz vidim zpravicku o TC.Mně jako linuxákovi je to taky k prdu, ale na Windows tak leda FreeOTFE s nevímjakou správou kontejnerů a na OS X vůbec nevím.
Hmm a je kvuli temto vubec potreba ten audit?Mně přijde takto rozsáhlý audit zbytečný i proti té NSA.
Tuhle otazku si pokladam vzdycky kdyz vidim zpravicku o TC.Protože je to uživatelsky jednoduchý software s komplexní funkčností balený v použitelném gui. To o sobě žádný jiný nástroj na šifrování v linuxu, co jsem kdy zkoušel, říct nemůže. Například GPG do teď používám z příkazové řádky, protože všechny gui sajou prdel*. Až se budu někdy nudit, tak se pustím do vlastního gui, protože to je pole neorané, kde když už někdo něco stvoří, tak zřejmě neoplývá ani špetkou sebekritiky.
Hmm a je kvuli temto vubec potreba ten audit?Audit nedělají Češi, takže je to bezpředmětné. *Napsáno schválně výrazně sprostě, abych podtrhl jak moc.
Tiskni
Sdílej: