OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
To za celá ta desetiletí nevzniklo API X serveru pro zamykání obrazovky? Vždyť X server se průběžně vyvíjí a těch rozšíření má spoustu. Spořič by pak byl jen zdroj obrazového signálu a pokud by spadl, ničemu by to nevadilo. Stejně tak formulář pro zadávání hesla – ten by byl řízen buď X serverem nebo by musel vrátit nějakou specifickou zprávu, nemělo by stačit, aby jako proces skončil. Do té doby by X server blokoval komunikaci se všemi ostatními X klienty.
To jako screensaveru na Linuxu jeste nekdo veri? Vetsina se da snadno obejit treba tim, ze pripojite a odpojite nekolik novych monitoru. Nektery screensaver spadne, jiny se "nenatahne" a muzete fungovat na zbytku plochy.
Ono je poměrně děsivé i to, když člověk připojí třeba USB flashku a ta vyskakovací nabídka z KDE problikne přes zamykací obrazovku…
njn, to asi někdo zamykal obrazovku po probuzení a ne před uspáním (ono v GUI se to dodnes jmenuje zamknout po probuzení, ale doufám, že to není myšleno doslovně)
Dobrý šok je taky když ti po restartu problikne původní plocha… ale to je jen tím, že to zůstalo ve videopaměti a hned se to přemaže.
To mi připomíná jeden "vtipný" bug na Fedoře, kdy v okně Totemu namísto videa občas problikla část několik minut staré obrazovky. Stávalo se mi to pravidelně cca rok na stroji s NVIDIA GPU, nicméně na AMD se mi to neděje, tak snad to již opravili.Dobrý šok je taky když ti po restartu problikne původní plocha… ale to je jen tím, že to zůstalo ve videopaměti a hned se to přemaže.
app.setQuitOnLastWindowClosed(false)
. Lepší řešení by bylo, kdyby odemykající proces musel explicitně prohlásit "odemkni" a nestačilo jen slušně skončit. Je to přesně ta chyba z frameworku, o kterých píše autor XScreenSaveru.
Pád zámku opravdu ošetřený je. Při upgradu, kdy běžel starý desktop a spustil se upgradnutý zámek, se mi to nedávno stalo. Dříve taková situace odhlašovala (pokud si pamatuju dobře), teď ukazuje hezkou hlášku. KDE je jeden z mála desktopů, kde to je udělané dobře.
Tiskni
Sdílej: