Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
bin
a sbin
. Běžné programy jsou pak zabalené tak, že je lze do distribuce jednoduše přebalit v podstatě bez práce. A tak by to podle mě mělo být vždy navrženo.
mozno som to napisal trocha nepresne ale v principe mi islo o toto: ako uzivatel by som preferoval keby som nemusel vzdy ked chcem nieco nainstalovat skumat 5 minut syntax toho konkretneho balickovacieho systemu (alebo mat 5x rozne GUI pre toto).Jako uživatel přece nic takového neděláš a používáš distribuční balíčky, které instaluješ pomocí jednoho GUI. Právě proto jsem nechápal, co že to vlastně požaduješ.
Chcel by som nieco na sposob napr dnf (hocico ine) install nazov package.Tak to ale přesně funguje.
To ze na pozadi sa zavola napr ruby gem by ma az tak nemalo zaujimat.O tom rozhodují maintaineři těch konkrétních Ruby balíčků a jako uživateli ti to může být jedno.
a ako je to presne urobene? Funguje to tak, ze napr rpm balicek ma v sebe nejake scripty ktore na pozadi volaju napr gem?Nejsem ruby package maintainer. Jestliže daný nástroj maintainerům něco přináší, tak ho používají i v tom RPM. Například v Pythonu je to velice jednoduché, protože stačí spustit setup.py. Nejsou potřeba žádné extra skripty nebo pluginy. Ale například Gentoo má rozšíření pro Python, které umí automaticky buildovat pro jednu nebo více verzí Pythonu dle přání administrátora systému.
Mne by prislo logickejsie keby cela ta cinnost bola presunuta priamo do nejakeho pluginuOn to vůbec nemusí být plugin. Jediné, co člověk potřebuje, je balík nakonfigurovat dle pravidel distribude, zkompilovat, pokud je to potřeba a instalovat do speciální cesty. Tam už si to v případě RPM převezme ten builder a vyrobí z toho RPM balík. Není v tom žádná velká věda. Navíc ten plugin nepatří do koncového systému, ale do buildovacího systému. Setká se s ním tedy vývojář nebo provozovatel té buildovací služby. Bavíme se přece o distribučních balících a finálním produktem má být vždy balík ve stejném formátu pro danou distribuci. Samozřejmě lze instalovat i balíky z cizích zdrojů, ale to už jaksi není součást té které distribuce, že. Akorát v tom Gentoo je vlastně buildovací služba součástí lokálního systému, takže tam o hodně věcech rozhoduje administrátor. A tam je to třeba pro Python řešeno přesně tím pluginem (přesněji) do toho buildovacího systému, ale jeho úkolem není jenom zavolat setup.py, ale zavolat ho třeba i několikrát s různým prostředím a poskytnout tak uživateli build třeba i pro více verzí Pythonu. Hlavní je si nepředstavovat nějaké složité procesy, vždycky je to jen nějaká obdoba
./configure && make && make install DESTDIR=/path/to/temporary/destination
, pár metadat, a zbytek už je jenom napravování věcí, co vývojáři nějak pokazili nebo zbytečně zkomplikovali.
jen nemůžu přijít na to, k čemu vlastně jsouBalíčky jsou nezávislé na distribuci. Vlastní balíčkovací systém může odstranit některá omezení distribučního balíčkovače (např. nainstalovat různé verze jednoho balíčku naráz).
Je to dobré na jednu vec. Keď moja napr. webová aplikácia je testovaná a beží dobre pod určitými verziami knižníc tak pocou pip je možné do samostatného adresára nainštalovať závislosti pomocou jednoduchého pip install -r requirements.txt (v rovnakých verziách ako má programátor). Pri deployi na server napr. cez git hook je možné automaticky spustiť pip install --upgrade -r requirements.txt a automaticky sa pre daný projekt natiahnu knižnice ktoré používal programátor a zvyšok systému si beží nezávisle na ňom (nedotkne sa to softvéru ktorý potrebuje napr. staršiu verziu knižníc). Pre gem platí to isté.
Pre gem platí to isté.Samotné rubygems to nezvládnou, ale snad všichni rubysti na to dnes používají bundler.
Keď moja napr. webová aplikácia je testovaná a beží dobre pod určitými verziami knižníc tak pocou pip je možné do samostatného adresára nainštalovať závislosti pomocou jednoduchého pip install -r requirements.txt (v rovnakých verziách ako má programátor).Takže na Windows opovrhovaná "vlastnost", kdy si aplikace tahají s sebou vlastní verze knihoven se nenápadně (volitelně) prodrala do linuxu?
Ako by ste to chceli riešiť?
Tiskni
Sdílej: