Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Neni? Ja myslel, ze Git uklada kazdou novou verzi jako cely soubor, a ne jako rozdil, jak to delaji nektere jine VS.To je právě jenom konceptuální pohled. V reálu ty celé soubory komprimuje pomocí binárních rozdílů. Git je v tomhle zprvu o něco složitější na pochopení, jak už jednoduché a elegantní věci bývají :). Optimalizace se v něm řeší opravdu... jako optimalizace a ne jako jádro problému (což není), jako se to dělá jinde.
average size of 8192 bytesKdyby to mělo 8MB chunky, tak by to moc k použití nebylo, osobně tak 10x8MB binárky snad ani nemám (flight-gear má sice asi 250MB komprimovanou instalačky, ale to jsou vše textury). Jinak imho by bylo efektivnější oba soubory od sebe odečíst a na místech rozdílu získat tímto nenulové hodnoty. Nulové by se jednoduše odřízly nebo zkomprimovaly něčím triviálním jako RLE. Osobně se mi ale zdá, že binárka se bude blbě diffovat, protože se i drobnou změnou mění celé adresy skoků dále v souboru. Lepší je imho gitovat zdrojáky
PS: Ale mám takové podezření, že ten kdo pracuje s gigabajtovými obrázky, tak velikost disku nejspíš neřeší.Tak to pozoor. ono se to dlouho přetahuje po síti, a hrozně blbě se to ve velkých kvantech zálohuje.
Tiskni
Sdílej: