Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
1. Označení "kryptoměna 3. generace" je nepodložené. Nic speciálnějšího než smart kontrakty (což je 2. generace) to mít nemá.Sidechains? Treasury? Proof of Stake?
2. Vpodstatě nic z uváděných funkcionalit specifických pro Cardano ještě není implementováno, smart kontrakty zatím vůbec neběží. Takže je to přinejlepším zajímavý plán na kryptoměnu o které si můžeme nechat vyprávět, jak strašně se nám vyplatí do ní investovat až bude hotová, ale zatím je to stěží kryptoměna.Což je v přednášce uvedeno.
3. Chtějí implementovat částečnou centralizovanou regulovatelnost. Nebo něco takového. A bohužel se neobtěžují nějak jasně vysvětlit, jak plánují udělat to, aby to dělalo něco jiného než jen dávání některým stranám v blockchainu nefér výhodu. Takže buď to nevědí, že je to problém řady altcoinů nebo to akorát nechtějí přiznat.Říkají,kdyby ses dodíval na konec přednášky, tak zjistíš že setomu říká liquid democracy.
4. Všude se vychloubají využíváním peer-reviewed výzkumu. Což v téhle míře už vypadá jako Argument from authority. V té přednášce ten přednášející hned na začátku nenápadně kritizuje bitcoin za to, že to je vlastně jen implementace výzkumu někoho jiného a pak o slide dále vychvaluje Cardano za to, jak je hrozně SCIENTIFIC za to, že používá existující výzkum a to bez toho, aby jakkoliv upřesnil, jak konkrétně/ověřitelně se ta vědeckost projevuje. Pojmenování coinu "Ada" opět působí trochu jako Argument from authority.Já ho nekritizoval, já to pouze zmiňoval a ve slidech pro následující přednášky už je to uděláno lépe; viz příloha.
Proof of Stake rozhodně není 3. generace. Ethereum dost dlouho plánovalo (a asi ještě plánuje) přechod na Proof of Stake. A už v roce 2014 byly coiny používající Proof of Stake. Treasury bohužel nevím co je. Je přidání treasury opravdu podobně zásadním krokem jako je přidání smart kontraktů? To se mi nechce ani zdaleka věřit. Sidechains mi nepřipadají jako zásadní krok dopředu od uživatelských tokenů nebo prostě několika směnitelných altcoinů. Já netvrdím, že Cardano nemá nic nového (netvrdím ani, že jo), ale kdyby každý coin, co dělá něco trochu jinak byl nová generace, tak už jsme aspoň tak u 20. generace. Tak by jste to rovnou měli pojmenovat coin 42. generace, to by aspoň bylo trochu originální.1. Označení "kryptoměna 3. generace" je nepodložené. Nic speciálnějšího než smart kontrakty (což je 2. generace) to mít nemá.Sidechains? Treasury? Proof of Stake?
Jo, tady jsem nekritizoval přednášku, ale ten coin. Já zase nemám potřebu kritizovat tebe osobně, přednáška byla relativně informativní, v tom je to ok. Ale je to trochu divné, když Cardano machruje jak je to prostě nová skvělá věc a revoluční přístup a všechno bude super vědecky fungovat a přitom není ještě implementováno skoro nic zajímavého. Čím víc buzzwordů a PR blbinek na úkor technických informací hlavní stránka projektu obsahuje, tím spíš to s chybějící implementací působí víc jako marketingový než softwarový projekt.2. Vpodstatě nic z uváděných funkcionalit specifických pro Cardano ještě není implementováno, smart kontrakty zatím vůbec neběží. Takže je to přinejlepším zajímavý plán na kryptoměnu o které si můžeme nechat vyprávět, jak strašně se nám vyplatí do ní investovat až bude hotová, ale zatím je to stěží kryptoměna.Což je v přednášce uvedeno.
Tak uznávám, že tohle trochu vzbudilo mojí zvědavost. Jsem sice proti nějaké větší regulovatelnosti než má třeba Bitcoin nebo Ethereum, podle mě jejich regulovatelnost naprosto stačí. Ale čistě teoreticky by mě zajímalo, jak se k tomu dá přistupovat. Takže tohle není zas tak vážná kritika Cardana, spíš mi šlo o to, že takto citlivé téma by se mělo řešit v první řadě.3. Chtějí implementovat částečnou centralizovanou regulovatelnost. Nebo něco takového. A bohužel se neobtěžují nějak jasně vysvětlit, jak plánují udělat to, aby to dělalo něco jiného než jen dávání některým stranám v blockchainu nefér výhodu. Takže buď to nevědí, že je to problém řady altcoinů nebo to akorát nechtějí přiznat.Říkají,kdyby ses dodíval na konec přednášky, tak zjistíš že setomu říká liquid democracy.
No jestli jsi kritizoval bitcoin nebo ne není úplně jádrem mé výtky.4. Všude se vychloubají využíváním peer-reviewed výzkumu. Což v téhle míře už vypadá jako Argument from authority. V té přednášce ten přednášející hned na začátku nenápadně kritizuje bitcoin za to, že to je vlastně jen implementace výzkumu někoho jiného a pak o slide dále vychvaluje Cardano za to, jak je hrozně SCIENTIFIC za to, že používá existující výzkum a to bez toho, aby jakkoliv upřesnil, jak konkrétně/ověřitelně se ta vědeckost projevuje. Pojmenování coinu "Ada" opět působí trochu jako Argument from authority.Já ho nekritizoval, já to pouze zmiňoval a ve slidech pro následující přednášky už je to uděláno lépe; viz příloha.
Proof of Stake rozhodně není 3. generace. Ethereum dost dlouho plánovalo (a asi ještě plánuje) přechod na Proof of Stake. A už v roce 2014 byly coiny používající Proof of Stake.Je rozdíl mezi tím plánovat; a pak je další rozdílmezi tímmít a mít matematicky dokázáno, viz Ouroboros whitepaper. Jediná další kryptoměna která má důkaz ke svému PoS algoritmu je Tezos.
Treasury bohužel nevím co je. Je přidání treasury opravdu podobně zásadním krokem jako je přidání smart kontraktů? To se mi nechce ani zdaleka věřit.Tak hloupě nekeceja podívej se na přednášku.
Čím víc buzzwordů a PR blbinek na úkor technických informací hlavní stránka projektu obsahuje, tím spíš to s chybějící implementací působí víc jako marketingový než softwarový projekt.Která technická informace přesně ti chybí?
Tak uznávám, že tohle trochu vzbudilo mojí zvědavost. Jsem sice proti nějaké větší regulovatelnosti než má třeba Bitcoin nebo Ethereum, podle mě jejich regulovatelnost naprosto stačí. Ale čistě teoreticky by mě zajímalo, jak se k tomu dá přistupovat. Takže tohle není zas tak vážná kritika Cardana, spíš mi šlo o to, že takto citlivé téma by se mělo řešit v první řadě.Jasně,přístupkdy někdo chce něco změnit a nemá jinou možnost než hard-fork je skutečně efektivní...
V té přednášce ten přednášející hned na začátku nenápadně kritizuje bitcoin za to, že to je vlastně jen implementace výzkumu někoho jiného a pak o slide dále vychvaluje Cardano za to, jak je hrozně SCIENTIFIC za to, že používá existující výzkumAno, z 90% vlastní. Tzn. ti lidé co píšou ty papery jsou spojeni a placeni IOHK.
A tenhle argument má jako ukázat co? Že Cardano bude 3. generace kvůli tomu, že to bude druhý coin s dokázaným PoS a bůhvíkolikátý s naimplementovaným PoS?Proof of Stake rozhodně není 3. generace. Ethereum dost dlouho plánovalo (a asi ještě plánuje) přechod na Proof of Stake. A už v roce 2014 byly coiny používající Proof of Stake.Je rozdíl mezi tím plánovat; a pak je další rozdílmezi tímmít a mít matematicky dokázáno, viz Ouroboros whitepaper. Jediná další kryptoměna která má důkaz ke svému PoS algoritmu je Tezos.
No ale mě zrovna Treasury zas tak nezajímá, zajímají mě spíš jiné věci. U tohohle mě zatím zajímá, jestli je to tak zásadní, jako rozdíl mezi normálními transakcemi a smart kontrakty. Z toho, jak evidentní příležitost odpovědět na to "ano" jsi nevyužil, vyvozuji, že to zas tak zásadní věc není.Treasury bohužel nevím co je. Je přidání treasury opravdu podobně zásadním krokem jako je přidání smart kontraktů? To se mi nechce ani zdaleka věřit.Tak hloupě nekeceja podívej se na přednášku.
Dobrý odkaz. To je konečně zdroj, ze kterého se člověk něco dozví.Čím víc buzzwordů a PR blbinek na úkor technických informací hlavní stránka projektu obsahuje, tím spíš to s chybějící implementací působí víc jako marketingový než softwarový projekt.Která technická informace přesně ti chybí?
Jo, to je právě ta pointa, že to není efektivní.Tak uznávám, že tohle trochu vzbudilo mojí zvědavost. Jsem sice proti nějaké větší regulovatelnosti než má třeba Bitcoin nebo Ethereum, podle mě jejich regulovatelnost naprosto stačí. Ale čistě teoreticky by mě zajímalo, jak se k tomu dá přistupovat. Takže tohle není zas tak vážná kritika Cardana, spíš mi šlo o to, že takto citlivé téma by se mělo řešit v první řadě.Jasně,přístupkdy někdo chce něco změnit a nemá jinou možnost než hard-fork je skutečně efektivní...
Jsi si fakt jistý, že chceš zastávat a bránit tvrzení, že Bitcoin je špatný protože používá cizí výzkum, kdežto Cardano je dobré, protože ho nepužívá? Doporučuji ti rychle otočit a obvinit mě z toho, že ti tenhle narativ jenom nepředloženě podsouvám, protože jestli přijmeš tenhle názor za vlastní, tak ti to bude pekelně rozbíjet logiku v ostatních diskusích.V té přednášce ten přednášející hned na začátku nenápadně kritizuje bitcoin za to, že to je vlastně jen implementace výzkumu někoho jiného a pak o slide dále vychvaluje Cardano za to, jak je hrozně SCIENTIFIC za to, že používá existující výzkumAno, z 90% vlastní. Tzn. ti lidé co píšou ty papery jsou spojeni a placeni IOHK.
A tenhle argument má jako ukázat co? Že Cardano bude 3. generace kvůli tomu, že to bude druhý coin s dokázaným PoS a bůhvíkolikátý s naimplementovaným PoS?Tezos přišel později a je v porovnání s Cardanem ještě víc pozadu - ještě neběží ani nody.
No ale mě zrovna Treasury zas tak nezajímá, zajímají mě spíš jiné věci. U tohohle mě zatím zajímá, jestli je to tak zásadní, jako rozdíl mezi normálními transakcemi a smart kontrakty. Z toho, jak evidentní příležitost odpovědět na to "ano" jsi nevyužil, vyvozuji, že to zas tak zásadní věc není.To je otázka hodnot, pro mě to třeba zásadní je.
Dobrý odkaz. To je konečně zdroj, ze kterého se člověk něco dozví.Děkuji, nad některými paperykteré jsem četl můžeme někdy podiskutovat v Ostravě, nebo Praze.
Jo, to je právě ta pointa, že to není efektivní.A proto má Cardano Treasury s Liquid democracy, která by tomu MĚLA předcházet, je otázka jak to v praxi bude fungovat, ale teoretické základy tomu dává odborník na teorii her z Oxfordu.
Jsi si fakt jistý, že chceš zastávat a bránit tvrzení, že Bitcoin je špatný protože používá cizí výzkum, kdežto Cardano je dobré, protože ho nepužívá?Ne,já chci tvrdit že Bitcoin je špatný protože používá PoW. (period). To kdo (Satoshi) vychází z cicího výzkumu jsem v té přednášce pouze zmínil jako zajímavost, prosttě icebraker. Byla to má druhá public přednáška (když odečteme profestní, striktně technická přednáška); už scháním couche na public speaking, pokud tě to zajímá.
Říkají,kdyby
setomu
rozdílmezi
tímmít
nekeceja
přístupkdyHele, že ty sis nedávno polil klávesnici a lepí ti teď mezerník? :D
paper týkající seLiquid democracy v Cardano ještě AFAIK nebyl publikovánSamozřejmě jsem předpokládal, že v Cardano bude implementované delegování tak, jak je definované autory "liquid democracy". Pokud to bude v Cardano jinak, pak samozřejmě nyní žádné závěry dělat nemůžeme. Přesto mám velmi silnou pochybnost, že se podaří ta negativa delegace, která jsem popsal výše, nějak ostře ohraničit či alespoň signifikantně zmírnit. Je to totiž přímá vlastnost samotného principu delegace. Jinak Teorie her není všelék - už jenom proto, že se nesnaží o "nekonečný stabilní systém", nýbrž o maximalizaci či minimalizaci (ať již za žádných obětí či nějakého nenulového množství obětí) pro daný specifický případ (který je zpravidla navíc nekompromisně časově ohraničený). V reálném světě však příroda nemá zájem na matematických extrémech (ani maximalizace ani minimalizace), nýbrž na dlouhodobém pomalém zušlechťování - něco jako logaritmická funkce (také to není přesné, ale pro představu; prostě zezačátku tam je jakoby náběh na tu maximalizaci/minimalizace - logaritmus je skoro lineární funkcí na prvním krátkém úseku - ale pak dále najednou poměrně rychle zmírní; Teorie her tedy popisuje pouze tu první část). Nu, ale to již zavání přílišnou filozofií apod. Až se objeví ten paper o delegování, tak ho sem postni třeba jako zprávičku, protože to bude centrální bod, na kterém Cardano buď padne či vzkvete (a tím vzkvétáním rozhodně nemám na mysli, že si ho oblíbí existující "kapitalistický" svět právě z důvodu podobnosti ke stávajícímu systému, a to především z pohledu manipulovatelnosti a nevyrovnanosti). Nikoliv na proof of stake apod.
Tiskni
Sdílej: