Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
To by šlo vyřešit :) Na SŠ bys to četl v angličtině místo Bridge (který mě příliš nezaujal) a školy by tím měly i o dost rozšířenou a zkvalitněnou výuku IT :)
No a pro lidi mimo školu by nebyl problém si to sehnat. :-)
Jen nevím jak moc to může být u nás zajímavé... přecejen to bude mišmaš informací na různé úrovni. DVD je dnes, alespon u nás taky trochu OT. Je pravda, že světové zazemí by tomu mohlo dát hodně (exkluzivní rozhovory, příspěvky odborníků) a jistě budou státy či místa, kde to bude super... ale pokud je v místě rychlý internet, tak nevím.
No zas tištěný časopis je lepší pomoc, než RTFM či Google... pro přechody by to nebylo zlé. A to i pro komerční a velké.
Protože učitelé mají zajistit pestrá témata. Jedno téma nebude několik let zajímat celou třídu. Takový návrh bych osobně nepodpořil ani jako student ani jako učitel. Navíc to propaguje jen jednu platformu, kterou ani většina žáků doma nemá (a nepotřebuje).
aj nasa anglictinarka na strednej zaistovala pestrost vyucby striedanim hned niekolkych tem: amish people - australia - london (blbe ze som si na mature vytiahol kanadu :). Ono od tych preskolenych rustinariek asi ani nic viac ocakavat nemozme (este ze som nebol nikdy odkazany v ziskavani vedomosti na ucitelov, doteraz by som nevedel ani citat :D
Podla mna je lepsie si precitat na vyucovani aj periodika s realnou anglictinou a nie furt tocit dokola to iste (ako vazne hodiny anglickeho jazyka som neznasal, lebo som sa tam nenormalne nudil - a teraz ma to popri skole zivi ;)
Tak jestli byla neschopná probírat i něco jiného než reálie tak je to ostuda. Ale číst si mají žáci hlavně doma, to je úplné mrhání potenciálem hodiny, kde by se mělo využít konverzace a takových různých věcí, které si doma jednoduše dělat nemohou.
U nás máme povinnou technickou angličtinu a naše angličtinářka má dost velký přehled v linuxu.
Už tu jeden český časopis o Linuxu byl - Linux+. Protože to skoro nikdo nekupoval, tak se to zrušilo. Stejně by to dopadlo i s jakýmkoliv jiným časopisem o Linuxu.
Jeste tu byl linux express ktery taky skoncil. Ale potaji vyckava na svoji dalsi prilezitost.
Tiskni
Sdílej: