Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
- ma union a intersection types (je to imho jediny jazyk, ktery je ma) - vice typesafe, typovy system je cistsi a elegantnejsiTypový systém Ceylonu je IMHO jedna z jeho největších výhod. +1
- je to pokus vybudovat od zakladu uplne novou platformu, netahat sebou "java baggage", ale zaroven zustat s javou kompatibilniTo je asi nejdůležitější věc. Ceylon (stejně jako třeba Scala) je nová platforma, která shodou okolností používá JVM. Kotlin je jen nový jazyk, který dobře zapadá do existujícího ekosystému.
- kompilace do JSMají dneska skoro všichni. IMHO jediný alternativní jazyk, která dává pro programování v prohlížeči smysl, je Dart.
- podpora deklarovani stromovych struktur (konfiguracni soubory, html)Kotlin umí taky skrz velmi pěknou podporu pro typově bezpečná DSL. Myšlenka anonymních rozšiřujících funkcí se na první pohled zdá divná, ale ono to celé docela pěkně funguje.
- "String a" misto "a: String", pro me velka vyhoda oproti Scale nebo KotlinuPravda. Ale je to otázka chutě.
- podpora metaprogramovaniTypově bezpečný metamodel Ceylonu je hodně zajímavý. Kotlin je v tomhle mnohem pragmatičtější (či přízemnější, jak kdo chce), viz přednáška Andreye Breslava z letošního JVM Language Summitu.
- comprehensions - spousta dalsich drobnosti - else/then, vice regular syntaxe, srozumitelnejsi deklarace generickych typu, currying, spread operator, ...Souhlas, Ceylon má dost zajímavých drobností. Kotlin taky, kromě rozšiřujících funkcí bych zmínil hlavně podporu delegace a delegovaných properties. Jó, a enumy. Nic proti součtovým typům, ale enum je prostě enum
Kotlin nema reified generics? To me tesi, to je oproti Ceylonu celkem podstatna nevyhodaKotlin nemá reifikaci z výkonnostních důvodů. Scala je na tom podobně. Cituji příspěvek Martina Oderskyho o reifikaci:
The research with Enno was different: It was a essentially a C++-like expansion of everything at class loading time. So, more classes were generated yet on the other hand everything was specialized. We had to introduce some severe restrictions in the language to make the expansion process terminate. Essentially, a class could not contain a definition that had a type with a more complicated instance of itself. Things like zip in collections would be impossible. This is enforced by the language spec of C++ but it's definitely not OK for Java or Scala. We hoped that the scheme would trade larger codesize for better speed. So a 7% slowdown was not exactly considered a success. Michel Schinz implemented a scheme that looks close to what Ceylon did in his thesis work. His performance results were much worse than 7% (I remember twice as slow in some cases). For this reason we did not pursue it further.
ma union a intersection types (je to imho jediny jazyk, ktery je ma)Jazyky pro práci s XML to mají – například CDuce má kromě průniku a sjednocení i doplněk. Java má průnikové typy.
vice typesafe, typovy system je cistsi a elegantnejsiProč si to myslíte?
Jazyky pro práci s XML to mají – například CDuce má kromě průniku a sjednocení i doplněk. Java má průnikové typy.Diky, neznal jsem. Pokud tou Javou myslite
MyClass<T extends Comparable & Node>
, tak to se s tim co ma Ceylon neda vubec srovnavat.
Proč si to myslíte?Je to celkovy dojem po tom, co jsem procetl language tour (http://ceylon-lang.org/documentation/1.0/tour/types/), konkretne me napadaji intersection/union typy nebo syntaxe pro generika.
Tiskni
Sdílej: