OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Other Nemo improvements The overall performance and UI were greatly improved. Nemo looks better and acts faster than before.
Prijemne je i vylepseni, ze lze resizovat "tiled" okna. To je neco, co mi v Gnome (3.8) chybi, coz povazuji za docela neintuitivni chovani.
Typoval jsem, že by mohl docela slušně obsazovat pozice na noteboocích.Nevim proc by mel byt Cinnamon lepsi na noteboocich nez Gnome 3, tam me spise zajima jestli to pujde hibernovat a jak to ma spotrebu z hlediska vytizeni GPU nez detaily GUI.
Fungující hybernace podle mě nemá s dektopem nic společnéhoOd doby, kdy tu mame gnome-power-manager, systemd, gnome-settings-daemon a tunu dalsich prvku, ktere mohou uspesne uspani/probuzeni rozbit, ma. Ja mel problem s fonty a jak se zda, je to stale i v 1.8; ohledne hibernace a power managementu bylo Gnome 3 u me temer vzdy lepsi.
Original Gnome desktop je "divný" (a to odjakživa).Subjektivni.
Od doby, kdy tu mame gnome-power-manager, systemd, gnome-settings-daemon a tunu dalsich prvku, ktere mohou uspesne uspani/probuzeni rozbit, ma.Takhle, ano. Ale zas na druhou stranu, jednotlivé programy co jmenuješ s desktopem samotným nesouvisí ani na něm nezávisí (neměl by, jsou to samostatné projekty). Cinnamon se (tedy, ...ehm... doufám) bez nich obejde. A určitě existuje i jiný způsob jak nastavit hybernaci v Linuxu... Podobný problém (ale s wifi) jsem řešil v jak v KDE, tak i v Cinnamonu (oboje na jednom stroji). Nejenže konfigurace v obou je totálně jiná, a do****ná, ale ani nejde tak hluboko, aby ji z jednoho prostředí bylo možno přenést do druhého. Ručně přes příkazovou řádku mi to nějak nešlo. Nakonec jsem všechny ty "network-managery" vyházel a vše vyřešil malý prográmek (wicd) který u mě startuje ve všech prostředích a je pokoj...
To nepopírám....Original Gnome desktop je "divný" (a to odjakživa).Subjektivni.
Nevim proc by mel byt Cinnamon lepsi na noteboocich nez Gnome 3, tam me spise zajima jestli to pujde hibernovat a jak to ma spotrebu z hlediska vytizeni GPU nez detaily GUI.posunulo prilis jinam. Pokud Cinnamon ma chronicke neresene problemy s hibernaci, je to u laptopu pro me vetsi problem nez nejake prvky GUI, ktere jsem schopen u Gnome 3 pokryt uzitim extensions.
S vyjimkou systemd jsou soucasti desktopu (i kdyz ten uz v podstate take) a na gnomich veci vam zavisi i dalsi desktopy (byt je to treba zasite pod freedesktop); nema smysl vse implementovat znovu a znovu, a jde tam predevsim o vzajemnou integraci.Těmi dalšími desktopy, předpokládám máte na mysly prostředí pro Gnome (Mate Cinnamon a spol...) Pak ano, ale tím příkladem s wifi jsem chtěl říci, že by měly být "nahraditelné". Tím SystemD si také nejsem jist, protože (např.) na stable Debianu se SystemD může volitelně doinstalovat, a co jsem si stačil všimnout Gnome fungovalo naprosto stejně s ním jak bez něj.
Rekl bych, ze se to ... posunulo prilis jinam.Jj, necháme to na jindy :)
Staré dílo, dobré dílo.Hruzy jako Bonobo?
Tiskni
Sdílej: