Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Ano, cokoli bude lepší, než ta hrůza co tam je dnes.Tahle myšlenka možná vedla ke vzniku Gnome Shellu, ale určitě ke vzniku pulseaudia, systemd, journald a mnoha dalších nadivoko tvořených věcí, které nahrazují tu hrůzu odpředtím. Pro mě osobně je Cinnamon ještě větší hrůza než Shell. Gnome Shell mi konceptuálně celkem vyhovuje, vadí mi nedostatky v implementaci. A pak mi vidí nedostatky ve zbytku Gnome, které s přechodem na Cinnamon zůstanou. Kdyby ovšem strašení se Cinnamonem pomohlo nakopnout naše Gnomáky k lepším výsledkům, tak proti tomu nic nemám :).
Pro mě osobně je Cinnamon ještě větší hrůza než Shell. Gnome Shell mi konceptuálně celkem vyhovuje, vadí mi nedostatky v implementaci.Úplně to samé u mě, GNOME Shell je každou verzí lepší, ale na to, že je tady už 4. generace (3.0, 3.2, 3.4 a 3.6), tak to má nějaké mouchy. Už teď se těším na 3.8 a další...
Za desetiletí testu nejtvrdšími podmínkami se ukázalo, ...Jiste. Treba staleti tvrdych testu prokazaly, ze nejlepsim dopravnim prostredkem je povoz tazeny zviretem.
Pokud se DE začne v něčem z tohoto odchylovat, vzbudí to logicky nevoli.Nevoli budilo cokoliv noveho, pokud to bouralo desitky let zazite pristupy.
ale odmítli problematicky funkční Gnome MutterHlavni zmeny udelali na forku Gnome Shellu. A dokazete mi rici ty zasadni rozdily mezi Mutter a Muffin-em? Od doby, kdy udelali fork z Mutteru to jen stagnuje bez vyraznych zmen a vypada to, ze jediny ucel byl aby nemuseli v Cinnamonu reagovat na zmeny kodu Mutteru, nikoliv nejake rozdilne pristupy.
Adwaita z Cinnamonu prozatím nemá jinde protějšekNe, vubec nema .... vzdyt je to defaultni GTK3 theme prevzate z defaultni instalace Gnome3.
A pokud se vam Adwaita nelibi jako mne, mate problem, protoze jinych temat je malo a pochybne kvality, navic CSS theming v gtk3 nema garantovanou (API) stabilitu a take se s kazdou druhou verzi meni a logicky vznika problem s maintenance 3rd party themes. Segfaulty kvuli themovani jsou celkem bezne.
No to snad ne, a ja bral (Free)BSD jako azyl az se rozhodnu k uteku od zniceneho udev (jehoz spolkla pachnouci velryba), stejne jako pryc z CR az zvoli pana aristokrata.
Tak to dopadlo...
Prepinani ceho? Klavesnice? Pokud jo tak to stale funguje a da se to pres gnome-tweak nastavit
Hadam proto, ze ma editacni pole keyb (a mozna i mouse) grab. Navic, ona je to i jedna z feature shellu (kvuli PolicyKitu a keyringu)
Existuje návrh? Napsal jej vývojář Fedory? Je řada uživatelů i vývojářů s GNOME Shellem nespokojena?Je řada uživatelů nespokojena s linuxovým jádrem? Nemůžeme i tuto zprávičku alespoň dodatečně přeložit do kategorie Humor?
Je snad na Cinnamon návrhu nápis Joke page?Pod FreeBSD by přidán až dodatečně. Nicméně u Cinnamonu bych ho nedával z důvodu, že je netriviální riziko, že to dotyčný myslel vážně.
Imho, ten vtípek s FreeBSD kernelem se vám moc nepovedlDle mého názoru dalece předčil očekávání. Ale každému, co jeho jest.
řadu uživatelů Fedory to pobouřilo.Citation needed.
Haha.
Jen jedno voditko: https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=685744
Do Fedory se da procpat ledascos, uz tak je toho balastu hodne. Dokazu si predstavit, ze i ten novy Consort Desktop se tam dostane. Jakou bude mit zivotnost, to uz je jina otazka.
A hlavne RHEL != Fedora.
To by fakt chtělo kompletně předesignovat.A já myslel, že to už se stalo.
Kdo by chtěl sledovat další vývoj:
Development discussions related to Fedora (devel mailing list)
Proposed F19 Feature: Cinnamon as Default Desktop
FedoraForum.org
Cinnamon default DE of F19
Phoronix Forum
Fedora Proposal To Use Cinnamon Desktop By Default
Tiskni
Sdílej: