Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Byla oznámena dostupnost „Continuous Release“ repozitáře pro CentOS 5.6. Repozitář obsahuje balíčky s opravami chyb a bezpečnostními záplatami. Lze ho aktivovat instalací tzv. release RPM (i386, amd64). Současně bylo oznámeno, že CentOS 5.7 by měl být dostupný během 7 až 10 dnů.
Tiskni
Sdílej:
No jo, raiserfs, to byly casy nez pohojil manzelkou puduNo... to je trošku morbidní zlehčování věci =)![]()
udrzovat tempo s nekolikanasobne vetsim tymem RedHatutakže podle tebe dělají CentOSáci úplně stejnou práci jako Red Hat, akorát v míň lidech?
ee, kde presne jsem napsal, ze dělají CentOSáci úplně stejnou práci jako Red Hat, akorát v míň lidech??a kde já jsem napsal, že tys' to napsal? :-p - já se pouze ptám, jak si tu citovanou větu máme vykládat, protože ...
Myslel jsem udrzovat tempo ve smyslu vydavani rebuildovanych updatu ze src baliku - coz pri poctu updatu, co vyjdou pro RHEL (ruzne major release) musi byt zazitek....... zrovna samotný rebuild & vydání se dá docela dobře automatizovat
V zadnem pripade nesrovnavam rozsah prace obou tymu...tak proč potom srovnáváš jejich velikost?
... zrovna samotný rebuild & vydání se dá docela dobře automatizovat
To sice ano, ale infrastruktura, která je na to potřeba, také není zadarmo a nefunguje sama od sebe.
tak proč potom srovnáváš jejich velikost? To nebylo mysleno jako srovnani - RH tym za sebou nechava obrovske mnozstvi prace a pro kohokoli, kdo se snazi vytvorit klon, je musi stihat vydavat rebuildovane updaty tak, aby mezi RHEL a klonem nebyl prilis velky casovy rozdil.asi stále nerozumím, pokud to nemá být srovnání, tak co to má být ... to "obrovské množství práce" je typicky na něčem jiném ... to je jako mluvit o distributorech, kteří vezmou nějaký hotový soft a zabalí ho, a jejich upstreamu - tam je v principu úplně jedno, jestli mezi dvěma vydáníma balíku v upstreamu jeden člověk napsal jeden patch, nebo tým sta lidí dopsal tunu featur
V momente, kdy po sobe vyslo 4.8, 5.6 a 6.0 sel CentOS tym do kolen.nojo ... ale doufám, že si nemyslíš, že v RH to před tím, než to vyšlo, byla nějaká sranda, protože ten na to má přeci spoustu lidí ...