Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
To přidání arduina/jednočipu to trochu snižuje, protože tímhle způsobem jde spojit skoro cokoli s čímkoli.
Kdyby vzali něco s osmibitovou znakovou sadou nebo naopak upravili software v počítači, aby interpretoval tu pětibitovou, tak by to by to lépe ukazovalo, jakou historii unixové terminály mají.
Tady máš USB2ISA převodník :-)
A na základních deskách byl most/emulace. Dost možná tam máš pozůstatek dodnes:
$ lspci | grep ISA 00:14.3 ISA bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 LPC host controller (rev 40)
který se používá kvůli Super IO (sériový a paralelní port, PS/2…)
BTW: hrabal jsem se teď v nějakém starém HW a zjistil jsem, že AT / Baby-AT základní deska jde dát i do současné ATX skříně. Taky je zajímavé, že docela dost desek mělo jak AT, tak ATX napájecí konektor a šlo je použít i v původních AT skříních s AT zdrojem a AT (kolébkovým) vypínačem.
Zkus si k dnešnímu PC připojit klávesnici z roku 1981...
Kdybys napsal 1984, tak to by nebyl vůbec problém. Např. v obchodě U zeleného skřeta mají 163 základních desek s konektorem PS/2 – a ten je kompatibilní s AT klávesnicemi (DIN 5 stačí dráty propojit s Mini-DIN 5).
Jestli myslíš XT, tak adaptér na PS/2 by měl být srovnatelný nebo jednodušší než ten, kterým připojovali ten dálnopis.
Bude díky Linuxu lacinější chleba?Ano, protože průmyslová automatizace v pekárnách a při distribuci.
Zkus si k dnešnímu PC připojit klávesnici z roku 1981...To je DIN pětikolík? Tak to bylo jednoduché: převodníků na PS2 byl kýbl a převodníky z PS2 na USB (aktivní) se prodávají na Ali za $2 (fungujou, vyzkoušeno). Nechce se mi do skříně abych vyzkoušel full chain, ale jak převod z DINu na PS2, tak převod z PS2 na USB jsem používal.
config KEYBOARD_XTKBD tristate "XT keyboard" select SERIO help Say Y here if you want to use the old IBM PC/XT keyboard (or compatible) on your system. This is only possible with a parallel port keyboard adapter, you cannot connect it to the keyboard port on a PC that runs Linux. To compile this driver as a module, choose M here: the module will be called xtkbd.
zastaralej křáp :O :O tendle je jako vo celý dekády modrnější hele :O :O ;D
Tiskni
Sdílej: