Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
supr ;D
jenom jako doplnim že kubuntu neni nutný takle de nastavovat všecko co má aspoň trošičku novější kde ;D věčinu toho co tam jako vymenovává mam v debian/kde taky :D
blender si řeší barvičky po svým a v kritě de barevný téma přenastavit uplně nezávisle na celkovým barevným tématu systému :O :O ;D to uměj taky kate/kdevelop a určitě i nějaký další apky :O ;D
jako sice netvrdí ale ukazuje jenom kubuntu a různejch dister jako máme milióóóny :O ;D
jako ale včetně návodu na instalaci kubunta ;D
jako když jediný co na kompu děláš je že pustíš browser a vim tak ti jako muže bejt uplně jedno jaký máš de. pokud tam musíš řešit nějaký designový hovadinky a současně mit ide/editory nastavený na nějakou normální zdravou světlou na černý :D tak kde ti to uplně snadno umožnujě a většinou i přímo v gui. workspaces z gnome asi znáš v kde sou taky ale kromě nich sou tam jako ještě aktivity. třeba v každý mam rozdílnou instanci prohlížeče jiný terminály jinou sadu puštěnejch programů. mužeš mezi nima přepínat pauzovat ukládat na příště sou prostě supr. vyzkoušíš a už nebudeš chtít nic jinýho než kde :O :D :D ;D
jo a konsole je suprovej terminál ale v gnome mi taky blbnula. to je ale jako problem divně zbastlenýho gnome ne kde. gnome aplikace v kde běhaj normálně ;D
ti kde jako nenutim si používej co chceš a budem všichni spokojený ;D
jako taky nemam ráda zbytečný používání sprostejch slov ale ty mý slovíčka 'blbnout' a 'hovadinky' ti jako zase tak moc nevaděj ne?? :O ;D
Tiskni
Sdílej: