Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
V rámci diskuse poslal CEO společnosti Trustico emailem přibližně 20 000 privátních klíčů k vydaným certifikátům.to je skvele, privatne kluce niekde u predajcu certifikatov
Zhruba tak to bezi na slovenskych obcianskych preukazoch.Conscript89:
I na Estonskych.Peter Golis:
Preto nemám ten elektronický podpis. A vedľajší efekt je ten, že mi OP nehuláka do sveta cez rádio že kto som.Ma otazka: Kvuli Estonskym prukazum nemas ten (asi Estonsky, nebo nevim) elektronicky podpis? S nejvetsi pravdepodobnosti jsi ale nechtel reagovat na muj prispevek.
Nemyslím si, že archivují soukromé klíče, i když z principu se to vyloučit nedá a ani já bych takové opět z principu nepoužíval. Podle mě existují dva důvody proč dávat občanům předgenerované klíče:
Nedělám si iluze, že když si tyto důsledky někdo na ministerstvu vnitra domyslel, tak raději hodil důvěryhodnost do koše a upřednostnil snadnost použití. Ostatně to máte jako s platebními kartami. Z principu nebezpečná věc, ale banky ji milují.
Důležité je, aby onen speciální klíč od výroby nebylo možné použít na podepisovaní jakýchkoliv dat, ale pouze na podepsaní veřejného klíče, který je uvnitř karty, ke kterému je rovněž uvnitř karty patřičný neexportovatelný soukromý klíč, který byl na kartě vygenerován a ne do ní naimportován. A až by tohle firmware v kartě uměl, muselo by k tomu být veřejné rozhraní.
O podobnou pohádku se snažila Česká pošta, ale skončilo to uzavřeným blobem, kterému uživatel musí svěřit PIN. Takže jestli to takto skutečně funguje, nikdo ověřit nemůže.
Jinymi slovy rikas, ze v dnesni dobe je https degradovano na http, protoze SSL nefunguje? Asi jsem mala ryba, ze jsem jeste o zadne penize neprisel.
Z pohledu ekonomickeho je to jednoduche, zhodnotim rizika a mozne ztraty, vynalozim odpovidajici prostredky na protiopatreni pokryvajici urcitou miru rizika. V tomto ohledu CA architektura plni svou funkci dobre a efektivne.
Ano, v moment kdy se objevi prakticky problem takoveho rozsahu ze vynakladane prostredky jsou drazsi nez zpusobene ztraty, je potreba revize a zmena prostredku.
Libovolne "dokonale" technicke reseni taky nemusi zajistit absolutni ochranu, ac je dokazana jejich teoreticka neprustrelnost. Je zde jeste lidsky faktor, ktery je casto prave tim nejslabsim clankem.
Tiskni
Sdílej: