abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 5
    dnes 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 32
    včera 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (74%)
     (9%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 805 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    DMD 2.069.0

    Vyšel referenční kompilátor pro programovací jazyk D (DMD) ve verzi 2.069.0. Hlavní novinkou je přepsání kompilátoru (frontend) z C++ do D a přídání základní podpory pro jazyk Objective-C. Více se dočtete v oficiální sadě změn.

    4.11.2015 20:30 | kozzi | Nová verze


    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    4.11.2015 21:29 Jardík
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DMD 2.069.0
    No a jak to teď zkompiluju, pokud nebudu mít žádný D kompilátor? Musím nahodit starou verzi a tou zkompilovat tu novou? Tohle je podle mě velký krok zpět, protože to znesnadňuje jeho instalaci, stejně jako třeba freepascalu. Já nechci tahat nějakou binárku.
    4.11.2015 21:57 d.c. | skóre: 30
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DMD 2.069.0
    GDC?
    4.11.2015 22:18 kozzi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DMD 2.069.0
    Tak to taky jen docasne, ono i GDC a LDC budou sdilet stejny frontend v D.
    4.11.2015 22:19 Jardík
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DMD 2.069.0
    Jenže GDC je sto let za opicema (2.066.1).
    4.11.2015 22:18 kozzi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DMD 2.069.0
    A jak ted kompilujes ten c++ prekladac? Jinak neni problem si stahnout posledni verzi v c++ tu si zkompilovat a tou verzi si zkompilovat tu verzi v D.
    4.11.2015 22:24 Jardík
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DMD 2.069.0
    Jinak neni problem si stahnout posledni verzi v c++ tu si zkompilovat a tou verzi si zkompilovat tu verzi v D.
    Tohle jsem tam však už do toho mého příspěvku napsal, více či méně.
    A jak ted kompilujes ten c++ prekladac?
    Programem JardikASM (napsaný přímo ve strojáku) zkompiluji JardikC, tim zkompiluju JardikCPP a tím kompiluju GCC či clang a pak je jimi zkompiluju znovu, protože JardikASM, JardikC a JardikCPP jsou neoptimalizující kompilátory.
    4.11.2015 23:06 kozzi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DMD 2.069.0
    A ty tu rikas neco o komplikaci :)
    5.11.2015 00:07 Miloslav Ponkrác
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DMD 2.069.0
    Ale na druhé straně popsal poměrně věrně historii, jak se postupně psaly kompilátory. :-) S mírnými nepřesnostmi. :-)

    Tipl bych si, že někdo uvnitř do toho vstoupil ještě Fortran nebo PL/I.

    Každý slušný programovací jazyk musí postoupit do fáze, kdy alespoň lexikální a syntaktickou analýzu napíše v jazyce samém. Patří to tak nějak k dekóru a furiantství tvůrců a komunity samému. Jinak to nikoho neba.

    Už jsem viděl dokonce kompilátor Smalltalku do asm, protože lidi od Smalltalku nebavilo psát bootování a low levely rutiny pro Smalltalk prostředí v asm.

    Mě by spíše zajímalo, kolik lidí to D skutečně používá. Nemyslím to nějak hanlivě, není v tom žádný emocionální podtext. Jen mě to, tak nějak vědecky zajímá. (A ne, počet článků na internetu o jazyce X a podobné indexy nepovažuji za rozšíření jazyka, pouze za důkaz grafomanie pár lidí.)

    Já sám když si mohu vybrat mezi C++ a D nevidím jediný důvod pro D. Ale nijak D nehaním, je mi to fuk, a klidně budu kamarádit i s javistou, rubystou nebo jinými zastánci obskurních jazyků. :-)

    Jen by mě zajímalo, nakolik pevně D zasil semínka, a zdá má vůbec šanci. Bez kritiky, myslím to vážně, věcně a seriózně.

    kozzi avatar 5.11.2015 08:30 kozzi | skóre: 55 | blog: vse_o_vsem | Pacman (Bratrušov)
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DMD 2.069.0

    Tak ja jsem fanda do D, a pro mne ma spoustu vyhod kvuli kterym ho preferuji pred C++ (zejmena mi vice vyhovuje syntaxe,  metaprogramovani, moduly misto hlavickovych souboru).

     

    Tak kolik lidi dany jazyk pouziva to se velmi tezko meri, ale rekl bych ze to nebude nic extra. Ackoliv posledni dobou je o D vice slyset a to nejen mnozstvim clanku, ale celkove i pocet dotazu v mailing listu od cim dal vice novyh lidi.  Ale ani tak si nemyslim ze by melo D nejakou velkou sanci se nekdy opravdu rozsirit tak jako C++. Neni to kvuli tomu ze by jazyk nebyl dostatecne dobry (ba naopak, osobne bych rekl ze je v mnohla ohledech lepsi jak jine rozsirene jazyky), ale hlavne kvuli tomu ze vybudovat ekosystem bez pomoci nejake vetsi firmy typu Microsoft(C#), Google(go), Mozilla(rust), Sun-Oracle(java)..., pripadne bez nejakeho velkeho vyznamneho projektu typu docker(go), neni v dnesni dobe lehke.

    Ale kdo vi treba se blyska na lepsi casy. Jelikoz se aktualne zalozila nadace D Language Foundation, tak uvidime.

    Linux je jako mušketýři "jeden za všechny, všichni za jednoho"
    5.11.2015 09:02 Jouda
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DMD 2.069.0
    Je celkem skoda, ze OpenMW pred lety opustil D, protoze to mohl byt dobry priklad velkeho projektu psaneho v tomto jazyku.
    5.11.2015 11:02 Jardík
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DMD 2.069.0
    Já bych v D třeba programoval více (tím myslím použít ho na něco jiného než k napsaní jednoduchého programu k vyzkoušení si toho jazyka), ale chybí mi GUI knihovna, protože bych si rád psal akorát klikátka. Ale nechci používat nějaké wrappery nad GTK, Qt apod. kvůli kterým se musí kód prošpekovat správou zdrojů z GTK/Qt, hezky nativní GUI knihovna která je GC friendly. Taky by to nemělo používat jen a pouze OpenGL k renderování - nějakou takovou jsem našel a bylo to hrozně pomalé.
    kozzi avatar 5.11.2015 11:37 kozzi | skóre: 55 | blog: vse_o_vsem | Pacman (Bratrušov)
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DMD 2.069.0

    https://github.com/buggins/dlangui nemusis pouzivat opengl, ale kdyz jsme to zkousel tak mi to neprislo pomale

    Linux je jako mušketýři "jeden za všechny, všichni za jednoho"
    5.11.2015 14:12 Jardík
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DMD 2.069.0
    Mně právě tohle pomalé přijde. Výběr textu opožděn za kurzorem o nějaké 3 písmenka, v GTK i Qt to opožděné není. Long list, který s 1000 položkami vůbec dlouhý není, podsvícení se cuká, je pozadu o nějaké 3-5 položek než kde je myš a ještě více když maximalizuju okno (jen 1280x1024). "Grid" je pomalý a zpomaluje celé okno, né jen sám sebe - zkuste přejíždět přes taby třeba s aktivní sekcí "Buttons" a pak s aktivní "Grid", viditelná pomalost. Tree taky pomalý. Hlavní menu má viditelné problémy s rychlostí taky. A když nezůstanu jen u pomalosti GUI, tak třeba zjistím, že neumí skládat písmenka s háčkama, písmenko s čárkou složí, ale s háčkem už ne. A jako bonus to má spoustu závislostí (derelict-ft, derelict-gl3, derelict-sdl2, derelict-util, dlib, dsfml-master, gl3n).
    kozzi avatar 5.11.2015 15:40 kozzi | skóre: 55 | blog: vse_o_vsem | Pacman (Bratrušov)
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DMD 2.069.0

    Tak to ted zkousim a fakt to neni zadnej zazrak. No njelepe funguje gtkd ale to nesplnuje tve pozadavky. Ono me to moc nechybi ja uz stejne veskere "GUI" delam v html css a js

    Linux je jako mušketýři "jeden za všechny, všichni za jednoho"
    5.11.2015 19:08 Miloslav Ponkrác
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DMD 2.069.0
    „Ale ani tak si nemyslim ze by melo D nejakou velkou sanci se nekdy opravdu rozsirit tak jako C++. Neni to kvuli tomu ze by jazyk nebyl dostatecne dobry (ba naopak, osobne bych rekl ze je v mnohla ohledech lepsi jak jine rozsirene jazyky), …“

    Myslím, že hlavní handicap D je, že je to mírně pošudlené C++, a tedy v pozici „ten druhý“.

    Vlastně C++ konkuruje C (i když už ani moc ne, C tak nějak jede spíše z histotických důvodů, nešíří se více, protože na velké projekty je C poněkud masochistické, ale C++ je na to sakra lépe vybaveno). Pak se Java snaží konkurovat C++. C# se snaží konkurovat Javě. A do toho se Apple snaží prorazit s duem Objective C/Swift.

    A do toho se cpe D a vlastně ani nemá čím. Taktika být „C++ replacement“ mi připomíná taktiku když Stropnický bude tvrdit, že zítra anektuje Rusko a připojí k Česku Moskvu.

    ---

    Mně jako hlavní handicap na C++ přijde toto:

    1) obsahuje to jazyk C a všechny prasečiny, které v C byly (mimo jiné vůbec existenci hlavičkových souborů a preprocesoru, neexistence polí jen pointerové emulace polí, nedomyšlenosti v syntaxi, atd.),

    2) je to pointerově založený jazyk,

    3) kryptická syntaxe, na větší věci se strašně trikuje a občas je kumšt přijít na to co to dělá – pokud se to pořádně zašablonuje, občas to netuší ani sám kompilátor.

    4) totálně zprasená standardní knihovna, kde se u C++ dá ukázat, že takto se to opravdu dělat nemá

    D z toho skoro nic neodstranil. Naopak bod 3) zašmodrchal ještě více a znalec D je asi dobrý adept na studium kopštiny. A bod 4) se mu povedlo dostat ještě na horší úroveň, než je tomu u C++, a to je co říci. Dokonce si vzpomínám na doby, kdy proti sobě bojovaly dvě různé standardní nekompatibilní knihovny.

    Pak také z C++ ubral vícenásobnou dědičnost, což většina lidí nechce ztrácet.

    Mám dojem, že D je příliš blízko C++ na to, aby se rozšířil.

    ---

    ale hlavne kvuli tomu ze vybudovat ekosystem bez pomoci nejake vetsi firmy typu Microsoft(C#), Google(go), Mozilla(rust), Sun-Oracle(java)..., pripadne bez nejakeho velkeho vyznamneho projektu typu docker(go), neni v dnesni dobe lehke.

    Řekl bych, že spíše tomu bylo naopak. Každý z těchto jazyků byl na něco dobrý. Java je jazyk, u kterého není jasné, zda není spíše vendor lockem nějakého vlastníka, a C# bylo plivnutí do tváře sunu, ať si to strčí do zadnice, když to chce vlastnit. Java byla protlačena obrovskou horou peněz a stala se v podstatě druhým COBOLem.

    Go a Rust naopak beru za jazyky, které si párkrát štěknou a za pár let nikdo nebude vědět, že existovaly.

    Já to řeknu takto k D: Jazyk, který nenapíše závaznou normu a standard jazyka, neudělá závaznou a jednotnou standardní knihovnu, která za něco stojí a není pro srandu králíkům – to dlouho nepřežije. Není základ, v důsledku není ani žádný velký projekt – nebo vy byste snad stavěl velký projekt na pískovém jazyka, který nedává žádné záruky ani jistoty?

    Psal by dnes někdo v C, kdyby nebylo ANSI C standardu? C++ by neexistovalo, kdyby nebylo C++98. Zato Perl byl rozšířený jazyk, po blbnutí s Perlem 6 už o něm slyším snad jen v muzeu. Po přechodu Pythonu 2 na 3 se růst uživatelské základy Pythonu zastavil a možná i svrcknul.

    To není moc o tom, jaký je jazyk, ale také jak seriózní jazyk to je.
    Bystroushaak avatar 5.11.2015 19:34 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DMD 2.069.0
    Do budoucnosti nevidím, ale mám pár obecných námitek:
    D z toho skoro nic neodstranil. Naopak bod 3) zašmodrchal ještě více a znalec D je asi dobrý adept na studium kopštiny. A bod 4) se mu povedlo dostat ještě na horší úroveň, než je tomu u C++, a to je co říci. Dokonce si vzpomínám na doby, kdy proti sobě bojovaly dvě různé standardní nekompatibilní knihovny.
    Vážně? Odstranil úplně bod jedna (žádné hlavičkové soubory) a do velké míry i dva (pokud používám GC, tak se s pointerem se nemusím setkat, když vysloveně nechci).

    Bod 3 je subjektivní a diskutabilní, osobně mi syntaxe přijde docela ok. C++ je oproti tomu nepřehledné bukkake plné >>::<< a dalších sraček, neinteligentních, na nahrazování textu založených maker, a to ani nepočítám templaty, které nejsou jen kapitola sama pro sebe, ale přímo celá kniha plná hate a satanských veršů. Syntaxe D je v podstatě java/C# okořeněné o templaty pomocí vykřičníku a indexování polí přes ranges.

    Bod 4 - to má být vtip? Viděl jste vůbec tu stdlib D, nebo o ní jen zpovzdálí četl?
    Po přechodu Pythonu 2 na 3 se růst uživatelské základy Pythonu zastavil a možná i svrcknul.
    Odkud berete data? Co já tak sleduji reddit (/r/python má 113876 odběratelů), tak uživatelská základna neustále roste, což je dost možná i ke škodě, protože se tam valí spousta lam a takykodérů a to co z nich leze je .. eh, no nic.

    Je sice pravda, že ten přechod je dost zpackaný, a že za současný růst můžou hlavně školy, které ho používají k výuce jako první jazyk a různí vědci (resp. zase školy a studenti), kteří ho používají k chroupání čísel přes scipy/numpy, ale pořád je to růst. Taky nabídek práce je v pythonu víc, než kdy dřív, doslova všude kolem mě.
    5.11.2015 21:46 Miloslav Ponkrác
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DMD 2.069.0
    „Vážně? Odstranil úplně bod jedna (žádné hlavičkové soubory) a do velké míry i dva (pokud používám GC, tak se s pointerem se nemusím setkat, když vysloveně nechci).“

    Odstranil bod jedna. V C++ se také s pointerem nemusím prakticky setkat, pokud budu chtít. Stačí obalit do pár tříd, prakticky už je to v knihovně jazyka. Ale to nic nemění na tom, že C syntaxe a v důsledku C++ syntaxe je prostě pointerově zaměřená. To nesouvisí s tím, zda používáte/nepoužíváte či vidíte/nevidíte pointery.

    S potěšením musím kvitovat, že D udělalo třeba ten krok, že pole jsou opravdu pole, alespoň pokud jsem správně pochopil, nikoli pointery na sekvenční data jako v C/C++.

    ---

    „Bod 3 je subjektivní a diskutabilní, osobně mi syntaxe přijde docela ok.“

    Jasně je to subjektivní. Jsem zastáncem názoru, že i člověk neznalý konkrétního jazyka má na kód kouknout a zhruba pochopit, o co jde.

    ---

    „C++ je oproti tomu nepřehledné bukkake plné >>::<< a dalších sraček, neinteligentních, na nahrazování textu založených maker“

    Jak si jistě všimnete a dohledáte, tento bod jsem dal do seznamu nectností C++. Takže s tím souhlasím.

    ---

    „… a to ani nepočítám templaty, které nejsou jen kapitola sama pro sebe, ale přímo celá kniha plná hate a satanských veršů.“

    S tím nesouhlasím. Templaty jsou povedenější částí C++. Jejich problém je, že jsou roubované na C základě, a je přepointerováno. V zásadě C++ nemá žádný abstraktní typ. Ani to pole vlastně neumí a nezná po vzoru Céčka (umí jen jakousi pointerovou emulaci).

    ---

    „Bod 4 - to má být vtip? Viděl jste vůbec tu stdlib D, nebo o ní jen zpovzdálí četl?“

    Ano. A také jsem viděl řadu pokusů a změn, kdy v minulosti vlastně D nevědělo, která knihovna a co přesně k ní patří.

    Knihovna D se mi, jako můj subjektivní pohled, velice ukrutně nelíbí. Strašně mi připomíná zvěrstva, které v C++ provedl Alexandrescu, a skoro bych přísahal, že nějaký jeho filozofický dvojník przní zcela stejně i standardní knihovnu D. Nicméně natolik do toho nevidím.

    ---

    „Odkud berete data? Co já tak sleduji reddit (/r/python má 113876 odběratelů), tak uživatelská základna neustále roste“

    Neznám reddit, nic mi to neříká.

    Ono je ale také rok od roku více lidí na internetu jaksi, a linky se zrychlují, atd. než třeba bylo před 10 lety. Růst absolutních čísel na nějaké sociální síti (všechny je považuji za naprostou ztrátu času) neznamená, že je způsoben zájmem o nějakou věc.

    ---

    „Je sice pravda, že ten přechod je dost zpackaný, a že za současný růst můžou hlavně školy, které ho používají k výuce jako první jazyk a různí vědci (resp. zase školy a studenti), kteří ho používají k chroupání čísel přes scipy/numpy, ale pořád je to růst. Taky nabídek práce je v pythonu víc, než kdy dřív, doslova všude kolem mě.“

    S tím souhlasím. Jenže: Nabídky práce rostou všude, požaduje se víc prodavaček, víc hajzlbáb, víc programátorů v COBOLu – to tak je ve všech odvětvích v tomto čase. Vidím hodně vědců, a zcela drtivá většina z nich jede MATLAB a podobné.

    Zájem trochu zvedá to, že je python více ve školách. A trochu na webech. A dál už jen slabota.
    kyknos avatar 5.11.2015 21:52 kyknos | skóre: 18 | blog: Quid novi? | Ranša Rosa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DMD 2.069.0
    vole, nauc se formatovat text, tohle cist je horror :)
    So the Nationalists and the Socialists have the same policy on Brexit. They should get together and form a...
    Bystroushaak avatar 5.11.2015 22:04 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DMD 2.069.0
    Na to už jsem upozorňoval několikrát, ale asi má nějakou nechuť k používání <blockquote>.
    Bystroushaak avatar 5.11.2015 22:09 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DMD 2.069.0
    S tím nesouhlasím. Templaty jsou povedenější částí C++.
    Rozhodně ne syntakticky, nebo nedejbože při debugování.
    sociální síti (všechny je považuji za naprostou ztrátu času)
    Reddit je sociální síť asi stejně, jako abclinuxu. Je to v podstatě tématické diskuzní fórum s prioritizací kvalitních příspěvků pomocí up/down vote.
    Vidím hodně vědců, a zcela drtivá většina z nich jede MATLAB a podobné.
    V Čechách ano.
    5.11.2015 21:12 kozzi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DMD 2.069.0
    Body 1 az 3 souhlasim s Bystroushaak. Co se tyce standardni knihovny tak tam zalezi co je tim mysleno. Me zprasena neprijde, sam jsem do ni prispival a vim jak je napsana a dovolim si tvrdit ze to neni vylozene strasne (jak kterej modul). Co je horsi je to jak jsou nektere veci pojmenovane a obcas kam jsou zarazene. Takze s pohledu uzivatele to obcas neni uplne idealni, ale zlepsuje se to. Jinak ohledne stabilty zaruk a specifikace stim plne souhlasim. A i hlavni autori jazyku si toho zacinaji byt vedomi a je zde videt snaha veci stabilizovat. Jinak ja osobne nemam problem v jazyku D napsat velky projekt, jazyk uz je dostatecne vyspeli na to abych v nem mohl vyvijet i vetsi projekty. Co mi vic chyby jsou ruzne nastroje (ne ze by to bez tech nastroju neslo ale jsem rozmlsanej produktama od jetbrains)
    5.11.2015 21:56 Miloslav Ponkrác
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DMD 2.069.0
    Myslím, že jsem naznačil, že neútočím proti D, ostatně kritizoval jsem dost i C++, ale snažil jsem se napsat názor, jak by D mohlo prorazit.

    Velký projekt můžete napsat v jakémkoli jazyku, ale něco jiného je přepsat tisíc řádek při změně jazyka, a něco jiného je přepsat milión řádek, když se změní jazyk/knihovna. Chápu, že nadšenec si klidně lajzne i to druhé, ale kdo má zkušenosti a je dostatečně prakticky otřískaný na to, aby úspěšně zvládl vedení/start velkého projektu, není idealista. Názory jsou jedna věc, standardy a ustálenost jazyka, a nějaké záruky na zpětnou kompatibilitu druhá. Jak jistě nahlédnete, existence/neexistence standardu není v žádném vztahu s vyspělostí a kvalitou/nekvalitou jazyka.

    Snažil jsem se napsat, že každý úspěšný jazyk, který se stal stálicí, měl především psaný standard, ať už de jure nebo de facto, na tom nesejde. Bez toho se ten otřískaný praktik do velkého projektu nepustí, není-li blázen, a to ani v kvalitním jazyce, byť by byl ten nejlepší na světě (ten jazyk).

    Ke standardu patří také „přemýšlení“ a „diskuse“ o věcech. Čím později udělá jazyk standard, tím nekonzistentnější ten jazyk bude.
    5.11.2015 22:03 kozzi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DMD 2.069.0
    Stimhle plne souhlasim. Tak on i jazyk D ma standard, akorat neni moc staly :D
    Jendа avatar 5.11.2015 00:03 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DMD 2.069.0
    Proč tam nikde cestou nebylo napsáno, že je to non-free?
    You agree to defend, indemnify and hold Digital Mars and Symantec, its subsidiaries, affiliates, directors, officers, employees and agents harmless from all claims or demands made against them (and any related losses, damages, expenses and costs) arising out of your use of the Software.
    kozzi avatar 5.11.2015 08:34 kozzi | skóre: 55 | blog: vse_o_vsem | Pacman (Bratrušov)
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DMD 2.069.0

    Tak ono to je free :), Teda ten frontend, o kterem to zejmena je, jedine co neni free ale je opensource je jeden z moznych backendu. Ostatni backendy llvm(ldc) a gcc(gdc) jsou ok. Jinak ano jeden z duvodu co podle me dosti jazyku D ublizilo je nestastna licence referencniho backendu, jelikoz to komplikuje cestu do repositaru ruznych distribuci.

    Linux je jako mušketýři "jeden za všechny, všichni za jednoho"

    Založit nové vláknoNahoru


    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.