Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
smazane ty od vyrobce+mikrosoftu
Žiješ v bludu. Kdyby se ti opravdu podařilo odstranit tyto klíče, tak ti nejen nepůjde aktualizovat firmware, ale neprojde ani POSTem, protože EFI firmware se skládá se samostatně podepsaných modulů. Takže buď tam ty klíče stále jsou, nebo tvůj firmware neověřuje aktualizace a svoje moduly.
Je to prostě tak, když tě někdo zdroguje, mučí atd., tak se k tvým datům dostane. Šifrování je tedy naprosto zbytečnéDo určitej miery áno. Bezpečnosť dát nie je binárha hodnota, a ich šifrovanie je len jedno z opatrení. Ak nie sú všetky súčasti implementované správne, ľahko môžu úplne negovať tie zvyšné. Šifrovanie pripojených partícií dáta nechráni, pretože OS má prístup k dešifrovaným dátam, a teda i každý, kto má prístup do systému (a má na to práva). Šifrovanie disku pomáha, len keď niekto získa prístup k nepripojenej partícii, čiže napr. k vyradenému disku, či k stratenému/ukradnutému kľúču USB. S vypnutým počítačom to je trochu zložitejšie. Pri serveri chcete, aby sa systém spustil bez čakania na zadanie kľúča, čiže kľúč je prítomný niekde v systéme, a to v dešifrovanej forme, takže platí predošlý odsek... Pri notebooku/PC to je iné, čakanie na zadanie hesla je možné, ale sú "ľudia" ochotní ho zakaždým zadávať? Osobne notebook nepoužívam na nič, čo je hodné ochrany, tak to vôbec neriešim... Na PC citlivé dáta odomykám len keď sú potrebné. Pred aplikovaním zabezpečenia je potrebné správne vyhodnotiť riziká a zvoliť potrebný stupeň ochrany a tiež správny pomer medzi bezpečnosťou a použiteľnosťou, inak môže byť zabezpečenie väčšou prekážkou pre používateľa, ako pre útočníka. Podľa mojich skúseností, väčšina ľudí, ktorí sa chvália ako všetko šifrujú, často len zbytočne míňa výkon CPU s minimálnou reálnou ochranou dát.
takze nesifrujes system a nevadi ze by ho nekdo mohl napadnout? nesifrujes swap a nevadi ze v hibernovanem mas citliva data? nesifrujes boot a nevadi ze nekdo tam hodi keyloger?Ono sa treba na to pozriet, co je vlastne riziko ... ja napr nesifrujem /boot, ale sifrujem komplet vsetko ostatne (system, swap, /home, data, etc.). Ak by mi niekto laptop ukradol, tak podstatne data su chranene. Ked by sa mi ukradnuty laptop vratil, tak by som ho aj tak nepouzival a zo zalohy si nainstaloval novy ... principialne je stale moznost "evil maid". Poslednych 5+ rokov uz necestujeme sluzobne a vsetko sa riesi na dialku. Cize ak by mal niekto fyzicky pristup k laptopu u mna doma, tak mam vacsi problem ako len nesifrovany /boot.ja teda vsude pouzivam sifrovani celeho disku LUKS2 + Argon2 a bootloader sicherboot@systemd-boot, podepsane vlastnima efi klicema a smazane ty od vyrobce+mikrosoftu...
Tiskni
Sdílej: