Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
V daném případě jde o klienta neživotnéhoPodle vyjádření ÚJČ pokud si dobře pamatuju ano, ale podle jazykového citu mnoha lidí nikoliv. Jinak se trochu obávám, že v tomto případě bohužel ÚJČ jazyk spíše ovlivňuje než dokumentuje. Než se to začalo řešit a začali lidé na ÚJČ odkazovat, jsem na neživotného klienta narazil zřídkakdy.
Nemam teda zrovna u sebe aktualni Slovnik spisovne cestiny, ale internetova jazykova prirucka rika, ze klient je pouze v muzskem zivotnem rodu a pouzite sklonovani nepripousti: http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=klient
Takze jde jen o "inovativni" pristup ktery neni aktualne kodifikovan.
Jazyková poradna považuje přechod názvů počítačových aplikací k neživotným pojmenováním za vhodný a funkční způsob významového odlišení.Jazyková poradna (kdo přesně?) si nejspíše bez patřičné odbornosti a zkušenosti přeje používání neživotného tvaru jako významové odlišení.
Proto bychom pro spisovný jazyk považovali chápaní těchto výrazů jako neživotných za základní.Ale zjevně tomu sami zase tak moc nevěří.
Tato možnost je tazateli přijímána vesměs vstřícně, odmítavé hlasy jsou v menšině.To ovšem trošku zavání. Jednak si nemyslím, že má každý, kdo používá slovo normálním způsobem, potřebu konzultovat ÚJČ. Dokonce i zkušenost s tímto konkrétním slovem byla taková, že se na ÚJČ vždy dotazoval člověk, který měl touhu zlomit dosavadní zvyklost. A to nemluvím o tom, jak lákavé pro některé musí být se odlišovat a přitom mít autoritu, která potvrzuje, že právě on je v právu. Trochu nekorektně napíšu, že si umím představit, jak by z takové situace uslintával třeba takový Tomeš nebo Frič. Mimochodem...
v nových oupnspejsech — otevřených prostranstvíchPráci na otevřeném prostranství si představuju trochu jinak, ale nerad bych lidem z ÚJČ bral jejich ideály.
Pavlixi, dělal jsem správce mailserveru dvacet let a odjakživa to byly mejlové klienty a nikoliv mejloví klienti.Jedna nebo více osob s opačnou zkušeností se vždycky hodí.
Zbytečně se se navážíš do ÚJČ.Jediný případ, kdy se, ovšem jemně a v legraci, navážím do ÚJČ je kvůli těm otevřeným prostranstvím. A k těm se nevyjadřuješ, takže mi tvé „výchovné“ gesto přijde přinejmenším úsměvné. Pokud jde o můj dojem, že je ÚJČ vinou poradny nuceno dávat pokud možno jednoznačné odpovědi i na dotazy, pro které jim chybí zkušenost a odbornost z dané oblasti, rád si to nechám vyvrátit. A jestli máš pocit, že útočím na zbožšťování ÚJČ, nemýlíš se, nemám rád zbožšťování v žádném oboru i přesto, nebo možná právě proto, že sám bývám zbytečně zbožšťován každou chvíli.
... dělal jsem správce mailserveru dvacet let a odjakživa to byly mejlové klienty a nikoliv mejloví klienti ...Oh, chybi mi ještě cca 5 let a možná změním názor, ale pro mě jsou to zatím emajloví klienti a UJČ jsem o tom neinformoval, takže mají přesnou statistiku na špatně vybraném vzorku.
Když jsem u toho Gmailu, existuje nějaký uživatelsky přívětivý způsob, jak pracovat se štítky mimo to jejich webové rozhraní? Zkoušel jsem si nastavit Thunderbird, ale byl to chaos.Ono to totiž bohužel není úplně kompatibilní se specifikací IMAP. Thunderbird pracuje se štítky úplně v pohodě, pokud jsou správně implementované (tj. jako je má např. Dovecot). Pokud vím, tak IMAP interface je do GMailu dodělávaný později a je jen napasovaný na tu podobu, kterou Google vytvořil pro webové rozhraní.
Tiskni
Sdílej: