Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Spíše by tam mělo být monopolní. Dejte si pozor na překlad.
A to si predstav, ze to je porad nic proti tomu, co se deje a delo u nas ve statnich firmach, ve zdravotnictvi, na komunalni urovni a tak.
přidávání proprietárních rozšíření k existujícím standardům a dalších taktikách.Tohle dela snad kazda firma na svete a uprimne receno -- ono to ani jinak nejde. Maji snad produkty vsech firem byt ohranicene tim, na cem se nejake konsorcium dohodne? Delam SW, vyuzivam nejaky standard a chci, aby muj program umel neco vic. Nemuze, protoze mi to nikdo neposvetil standardem...? Viz. Google a VoIP rozsireni k jabberu a dalsi... Delaji to i open source produkty, namatkou treba Inkscape a jejich rozsireni pro SVG. I kdyz tam je teoreticky mozne vzit zdrojaky a zjistit co a jak, temer nikdo to nedela, takze de fakto je to takovy maly free vendor lock-in
ad inkscape:
- ked to ukladas pise to "inskace svg"
- mozes to ulozit do cisteho svg, program ti povie ze to nemusi dopadnut dobre :)
Chcete tedy tvrdit, ze Inkscape neuklada do svych tagu nic, co by mohlo ovlivnit vzhled dokumentu pri otevreni v jinem programu?Ano, viz co jsem o tom napsal v předchozím příspěvku.
proc teda pri ulozeni do plain SVG a zavirani dokumentu pise The file "drawing.svg" was saved with a format (SVG Output) that may cause data loss!?Asi proto, že ztratíte data specifická pro další editaci v Inkscape.
Inkscape 0.46 neni schopne to precist ani sam po sobeUdělal jsem podobný pokus, a nepozoroval jsem zmíněný efekt. Každopádně to je pro naši debatu irelevantní. Jestli inkscape špatně načítá něco co je ve standardním formátu, nebo jestli Vám zlovolně mění defaultní formát, nebo jestli na Vás vyhazuje nepochopitelné hlášky, tak je to problém nebo chyba v Inkscape. Otevřete si tiket na bugzille. Rozhodně to ale není problém toho typu, že by Inkscape produkoval věci které jdou otevřít jen v Inkscape a všude jinde se "rozhodí", tedy vendor lock-in.
Nebo kdyz uz jsme u toho SVG, tak lze zminit to, jak ODF tenhle standard zneuziva. Podrobnosti si urcite najdete sam.Problém s namespace jste popsal poněkud bulvárně. Opět v tom ale nevidím nějaký vendor lock-in.
Problém s namespace jste popsal poněkud bulvárně. Opět v tom ale nevidím nějaký vendor lock-in.Zdaleka to neni jen problem s NS:
As SVG was inadequete for Openoffice needs ODF has selfcontructed propriety extentions to SVG in it's standard. This means ODF which you claim uses SVG standards actually uses SVG++ which is not exactly compatible with SVG. you can't just copy ODF SVG markup to SVG files as that would require a converter.http://www.openmalaysiablog.com/2007/06/rick_jelliffe_m.html V podstate se da rici, ze ODF SVG a SVG maji spolecne nazvy velkeho mnozstvi elementu a atributu. Jiny NS to ma proto, ze je tam ale i dost zcela odlisnych a s SVG nekompatibilnich veci. Jiste, je to otevreny format, vse se da nastudovat, ale je to krasna ukazka toho, co jsem psal -- dela to kazdy a je to bezne, format nevyhovuje, pouzije se z nej jen cast. Kdekoliv tohle MS udelal treba v OOXML (jako ze to tam urcite nekde je), tak je to taky zdokumentovane.
Problém tkví v tom, že designéři ODF poněkud nešikovně transplantovali syntaxi SVG do ODF. Tudíž by se mohlo zdát, že ODF používá SVG, a že když příslušné pasáže z ODF dokumentu vykopírujeme jako separátní soubor SVG, tak ho otevřeme jako SVG, ale bohužel to tak není.
SVG proprietárně rozšíříme na $VG, tak aby věci, které nakreslíme v Kresliči, šly prohlížet pouze v Microsoftích $VG prohlížečíchJo, a tady je rozdil oproti tomu pripadu s OOo jaky? Jiste, tvurci OpenOffice jsou hodni a nemysleli to zle, ale princip je stejny. Ten vystup z OOo pouziva radoby SVG, ale nikde jinde nez tam ho neotevrete. Ta "nesikovna transplantace", jak vy tomu tak nezky nevinne rikate, je uplne stejny humus. Bylo tu SVG, ktere zvladlo drtivou vetsinu toho, co Draw umi a i kdyby ne, dalo se rozsirit alespon slusne, kdyz uz nic jineho, ale oni to neudelali. Tzn. spekulovat tu muzem jen o motivech (cerne umysly vs. proste lemplovstvi), vecna podstata je stejna jako u MS a miliardy dalsich firem. Vendor lock-in funguje i u firem, ktere nemaji monopol.
Pevně ale věřím tomu, že by toto udělali v případě slibované podpory ODF.No jestli vas problem nahodou nebude v tom "pevnem vereni"... jiste, svadet je to k tomuto bude, ale ja si pockam, az to vypusti, nez se o tom budu vyjadrovat.
Jo, a tady je rozdil oproti tomu pripadu s OOo jaky?Takový, že SVG je SVG a ODF je ODF. Jsou programy, které umí jen SVG (firefox), které umí jen ODF (openoffice) a které umí oboje (inkscape). Když si někdo založí vlastní formát, místo aby použil existující, tak to není optimální, ale když je ten standard otevřený a lze ho využít ve více aplikacích, tak to NENÍ vendor lock-in.
Vendor lock-in funguje i u firem, ktere nemaji monopol.Ano, třeba u Apple. Ale ne u openoffice
Když si někdo založí vlastní formát, místo aby použil existující, tak to není optimální, ale když je ten standard otevřený a lze ho využít ve více aplikacích, tak to NENÍ vendor lock-in.Jenze kdyz vezmes otevreny standard a pridas k nemu neco, co je sice otevrene, ale neni to poradne zdokumentovane, pak je to de fakto vendor lock-in, protoze temer nikdo nebude investovat do toho, aby to implementoval. De iure to vendor lock in neni, ale to je v dnesnim svete irelevantni.
Tiskni
Sdílej: