V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Jsem sám, kdo má pocit, že každý výrobce počítačů, který se rozhodne dodávat své sestavy s Linuxem, z nějakého důvodu musí systém zkurvit nějakým novým, málo rozšířeným grafickým rozhraním? * Nebo rovnou vytvořit své vlastní se svým vlastním jedinečným super-cool úžasným designem? Nejlépe jednoduchým tak, až to bolí, ale hlavně, že zaměřeným na nezkušené uživatele!
A kdyby to náhodou nebylo ono, jistí to Microsoft Windows OEM. Do něj ale pro jistotu všichni výrobci nacpou spoustu vlastního bordelu a aplikací třetích stran. Asi pro to, aby měl zákazník radost.
Tohle je prý desktopový systém zaměřený na důchodce a souhrnem lidi, kteří ještě nepoužívali počítač. Má jednoduché rozhraní, velké ikony (pominu to, že hnusně a divně vypadá). Podle mě je ale vhodný tak na hraní pro děti do mateřské školky, možná i ty by daly přednost něčemu normálnímu.
* Nevím, jak nabízel Dell svoje NB s Ubuntu. Pokud to skutečně bylo čisté Ubuntu, tak ho to šlechtí.
Dobrá, ne všichni výrobci. Neorientuju se v tom natolik, abych vás tu mohl omráčit fakty. Ale poměrně (ne)dávno (asi před rokem) jsem někde četl recenzi na notebook s Linuxem, který měl prostředí vzdáleně podobné tomuto, teď jsem odkaz nenašel, takže to nemusíte brát jako důkaz. Malé firmy skládající počítače to nedělají, týká se to velkých výrobců, těm nedělá problém upravit software i hardware.
Tenhle blogový zápisek je zajímavý. Výrobci jsou díky vlastnostem Linuxu schopni ošidit počítače s ním snad ještě víc než s Windows.
Tiskni
Sdílej: