PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »No a podpísali aj petíciu proti šmírovaniu od NSA, nechce sa mi hľadať odkaz, ale dá sa to dohľadať, teda nie sami, je v tom Google, MS a paradoxne sú v tomto na jednej strane aj s EFF.
Pro zájemce, kterým tahle záležitost (požadavek FBI nebo premiéra Camerona na zadní vrátka do softwaru a služeb třetích stran) unikla: Šifrování v hledáčku států: je možné ho zakázat?
Namátkou EFF, FSF, The Tor Project, GNOME Foundation, Human Rights Watch, Free Press, Adobe, Apple, Cisco Systems, CloudFlare, Dropbox, Evernote, Facebook, Google, HP, Internet Archive, LinkedIn, Microsoft, Mozilla, Rackspace, Symantec, Tumblr, Twitter, Wikimedia Foundation, Yahoo...
Tohle by měla být standardní součást každé aplikace. Já jsem tohle implementoval před třemi lety pro X.509 a OpenPGP.
Takže ne, komentář jsem si nespletl.pokud si můžu ověřit původŠifrování neslouží k ověření původu
Šifrování neslouží k ověření původuCo je to platný, když ještě před zašifrováním ty zprávy putují do NSA.Platné je to výhledově třeba k omezení objemu spamu/scamu, pokud si můžu ověřit původ.
Šifrování neslouží k ověření původu, k tomu by sloužil podpis. Zašifrovat vaším veřejným klíčem může úplně kdokoli.Zprávička:
Uživatel si může do profilu přidat svůj veřejný klíč a maily od Facebooku směrem k uživateli budou šifrovány a navíc Facebookem podepisovány (klíč).
Tiskni
Sdílej: