OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Linux jadro ktere Android na pocatku pouzil ma ovladacovej model a la GNU/Linux, jenomze misto aby se pouzilo pro Android zarieni to, tak se tam ovladace pouzivaj nejaderne...pokud by Android tedy mel jaderne ovladace, tak by to bylo lepsi nez ted, sice by ty ovladace museli byt udrzovane pro nova jadra, ale pokud by to vyrobce SoC delal pravidelne, a udrzoval je v mainline, tak by to proste fungovalo i s novym jadrem pri novem Androidu...
uname -a
před a po aktualizaci.
Když si myslíte, že zlí správci Linuxu se sveřepě brání definici stabilního rozhraní kvůli svým ideálům, tak vás nechám při tom.Nevím, proč se tomu brání respektive proč to v koncepci jádra není, většinou se ale uvádí, že je to proto, aby měli výrobci motivaci ovladač upstreamovat, tak vycházím z toho. Zřejmě to tam nechybí jen proto, že ještě nikdo o nic takového neměl zájem. Telefony přišly o dost později než tahle politika, a že teď zůstává kvůli výkonu je sice možné, ale jenom teorie.
1/ na druhou stranu widlo-driver-model trpy neprenositelnosti (ahci/nvme/usb3/sitovky), coz u tuxe nebyva problem - schvalne muzes zkusit prehodit disk s win z jednoho pc do druheho, kolik z toho bude fungovat... u win10 se to zlepsilo, protoze to tam Bill predinstaloval (ja instaluju pres PXE a musim ty drivery tlacit do PE .wimu)AHCI/NVMe je jedinej problém, kdy to IIRC nemusí naběhnout, ale pokud vím se to dá nějak manuálně vyřešit, jen si nepamatuju jak. ALe tohle vůbec nesouvisí s tím, že má Windows inteligentní model ovladačů, to je IIRC o tom, jak bootuje a jak je to s konfigurací.
2/ na podzim 2019 (win7 jeste pod supportem) se mi dostal do ruky notebook s ryzenem a tehdy nebyly (a uz ani nebudou) drivery na win7 pro cpu a grafiku - musel se prasacky editovat .infTy Ryzen APU jsou výjimka, na ně *vůbec* nejde dostat Windows 7 (a to opravdu, lidi si často myslí, že to prostě musí jít a ostatní to akorát nezkoušeli dost usilovně, ale AFAIK to fakt nikdo nerozchodil). Není to ani o ovladačích (který ale AMD nevydává), ty procesory jsou úplně nenkompatibilní, je tam snad nějaký problém s ACPI. Mimochodem jsem na tom měl i problém spustit liveCD Linuxu (takový ty bootdisky antivirů mají problém, nenaskočí u nich obraz), takže problém to myslím má i se staršíma jádrama Linuxu.
(nemluve o tom, ze ty velky win updaty na jare/podzim spoustu veci rozbijou, vcetne VPN a tiskaren [kdyz se to zrovna nesekne v endless-boot-loopu a mas trpelivost cekat do konce])Mě ne (ťuk ťuk), ale tak v tomhle jsou vždycky rozdílný zkušenosti... taky to každopádně nijak nesouvisí s driver modelem.
AHCI/NVMe je jedinej problém, kdy to IIRC nemusí naběhnout, ale pokud vím se to dá nějak manuálně vyřešit, jen si nepamatuju jak.predpokladam ze:
sysprep /generalize /oobe /shutdown(tak se obecne s W7 resilo preneseni disku na jinej HW)
u XP i W7 slo prendat disk kdyz si mel stesti na podobnej HW a/nebo necrashli puvodni ovladace pro absenci toho k cemu byli urcene, ve spravci zarizeni si pak pri zobrazeni skrytejch videl "miliony" tech puvodnich ovladacu, tedy pokud ten system najel a doinstaloval si ty "miliony" ovladacu pro novej HW...Vidíš, já omylem přehodil image systému (Win XP) mezi athlonem 64/čipsetem Nvidia a athlonem XP/VIA a ono to naběhlo. 'Windows se vždycky nejvíc posere Linuxákům'.
jiste, mel si to stesti a miliony ovladace skytejch ve spravci zarizeni, sem ti to v citaci radeji zvyraznil aby ti to uz doslou XP i W7 slo prendat disk kdyz si mel stesti na podobnej HW a/nebo necrashli puvodni ovladace pro absenci toho k cemu byli urcene, ve spravci zarizeni si pak pri zobrazeni skrytejch videl "miliony" tech puvodnich ovladacu, tedy pokud ten system najel a doinstaloval si ty "miliony" ovladacu pro novej HW...Vidíš, já omylem přehodil image systému (Win XP) mezi athlonem 64/čipsetem Nvidia a athlonem XP/VIA a ono to naběhlo. 'Windows se vždycky nejvíc posere Linuxákům'.
Tiskni
Sdílej: