Konference OpenAlt 2025 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 1. a 2. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 153 (pdf)
Byl publikován květnový přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Vývojáře lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
Programovací jazyk Rust (Wikipedie) dnes slaví 10 let od vydání verze 1.0. Přímo na oslavě byla vydána nová verze 1.87.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
podstatné věci - jako je diverzita mezi nabízenými a podporovanými konfiguracemi - úplně ignorují a naopak mají vizi že "Fedora Workstation" == GNOME 3.Taková je prostě definice jednoho z aktuálních fedořích "produktů". Ale to přece neznamená, že na workstation (pracovní stanici) s Fedorou musíš používat Fedora Workstation (produkt). Alternativní spiny s KDE, Xfce, LXDE, MATE existují i nadále. A vždycky jde cokoliv nainstalovat z repo. Nebo přijde ti, že používat na Fedoře něco jiného než GNOME je dnes nějak těžší než dřív?
A ještě k Fedoře jako celku: z pozice dlouholetého uživatele Fedory a předtím Red Hat Linuxu si myslím, že naopak Fedora by se měla víc zaměřit na balíčky a technické věci, a zejména na inkrementální vývoj toho, co tvoří infrastrukturu distribuce.S tím naprosto souhlasím, zrovna jsem uvažoval o tom, že na toto téma něco sepíšu.
Zaměřit se na to, aby balíčky a celá Fedora podporovala co nejrůznější způsoby použití a ne jen úzký směr, který je dnes moderní (cloud, etc-less system, usrmove, vyhození upgradu z anacondy).s/moderní/módní/
To je taková ta funkce, kde lítá komínem valná většina peněz? (Viz Gnome a jejich program Out, bitch? )
Já se teda sice nehlásim, ale na dotazník vám klidně odpovím.
1/ Vůbec si to nemyslím.
2/ No, hlavně o Cikánech. I když nějaká zkušenost s těmi milými fanoušky Douglase Adamse by se taky našla .
3/ Zasvěceně by o mých zkušenostech mohlo pohovořit několik okresních a krajských soudců, kterým jsem své zkušenosti s diverzitou barvitě líčil... Umělecký dojem bohužel nebyl dokonalý, při pomalosti našich soudů to nebylo až tak barvité, většina podlitin již v době hlavních líčení zmizela a zlomeniny byly také zahojeny. Ale když jsme u těch barev, tak s barevnými kovy má dotyčná menšina také velké inkluzivní zkušenosti... o tom by zas povyprávěly naše okapy, ploty, zahradní technika apod., akorát, že jsou stále nezvěstné, takže referenci taky nepošlu.
Tiskni
Sdílej: