OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Nadace pro svobodný software (FSF) představuje značku Respects Your Freedom (RYF, Respektuje vaši svobodu). Značku lze udělit hardwaru, nad kterým má jeho majitel kontrolu. Je respektována svoboda a soukromí majitele. Více v požadavcích na certifikaci. Prvním zařízením, které obdrželo značku RYF je 3D tiskárna LulzBot AO-100.
Tiskni
Sdílej:
Specifically, the seller must use the term "GNU/Linux" for any reference to an entire operating system which includes GNU and Linux, not "Linux" or "Linux-based system" or "a system with the Linux kernel" or any other term that mentions "Linux" without "GNU".LoL, samozřejmě... No, co jsem jinak ty guidelines v rychlosti prolítnul, vypadají podobně přehnaně jako Guidelines for Free System Distributions, a počítám tedy, že RYF bude mít i podobný "úspěch"...
LoL, samozřejmě...Což i dává smysl vzhledem k:
Chci-li, aby mi FSF zpropagovala můj produkt, proč by FSF neměla žádat, aby jeho popisky odpovídaly terminologii FSF a zmiňovaly vlajkový projekt FSF, který se používá téměř v každé linuxové distribuci?A company whose product is certified will be eligible to:
- display the Respects Your Freedom certification mark on the certified product's packaging, marketing, and other materials,
- use the FSF name and the Respects Your Freedom certification program name in press releases and advertising, including quotes from FSF executives,
- promotion through the FSF's own channels, either jointly with your own or separately.
No, co jsem jinak ty guidelines v rychlosti prolítnul, vypadají podobně přehnaně jako Guidelines for Free System Distributions, a počítám tedy, že RYF bude mít i podobný "úspěch"...
Ta kritéria nasazují laťku vysoko, nicméně jsem velice rád, že taková kritéria existují a pokud hledám 100% svobodnou distribuci, vím, kam se mohu podívat. Ano, ostatní dělají kompromisy a začleňují binární bloby, nesvobodné komponenty, dokonce i modifikují svobodný software, aby dělal reklamu proprietárnímu. A právě proto jsem rád, že v této věci září FSF jako maják a ukazuje ten správný směr.
Ostatně, mám neblahé tušení, že kdyby FSF nasadila laťku níže, začali by se objevovat zase tací, kteří by ji kritizovali za to, že dělá kompromisy.
Chci-li, aby mi FSF zpropagovala můj produkt, proč by FSF neměla žádat, aby jeho popisky odpovídaly terminologii FSF a zmiňovaly vlajkový projekt FSF, který se používá téměř v každé linuxové distribuci?Zvláště, když tenhle vlajkový projekt a myšlenky na nichž stojí a padá celá FSF, tu byly dřív jak Linux a jeho distra.