Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Zařízení nebude obsahovat žádný blob.Njn jediné štěstí maj v tom, že ten SoC neobsahuje integrovanou Wifi jako sesterský MT7628AN. Ale koukám že to má 3x PCIe ... docela hezký. Akorát jsem po 5 minutách nenašel datasheet, takže se to bude blbě ladit. Doufejme že taiwanci dělají čipy bez bugů, kdy zamrzají periferie, na rozdíl od embedded větve intelu :-P.
Tak mi ukaž třeba 4TB WD 2.5" disk. Naskládat tam 6 disků po 1TB znamená to samé jako tam dát 2 disky 3TB a může rozšiřovat dál... u 2.5" končíš.
A proč né 2.5" disk?
- jsou mene spolehlive
- hure se chladi
- 2.5" disk na 3.5" rozhrani pripojis, ale naopak ne - cize horsi zpetna kompatibilita
Jenže která je která a jak to zjistit předem?
A tohle se jim taky povedlo: Seagate Momentus XT corrupting files
Seagate se nikdy nedožil záruky.
Na druhou stranu lepší, než aby odešel měsíc po záruce A když je dáš do RAIDu a data šifruješ, tak tě to nemusí až tak trápit – disk odešleš Seagatu1 a oni pošlou náhradní. Nicméně taky radši kupuji WD, z těch mi odešel jen jeden WD Green a ostatní drží (vím, statistický vzorek nic moc, ale s WD mám prostě lepší zkušenost).
[1] BTW: tohle jsem jednou absolvoval – českého obchodníka je z toho možno úplně vynechat a poslat to rovnou výrobci – a ten pak poslal náhradní disky, ovšem nebyly úplně nové, ale bylo na nich napsáno něco jako „refurbished“
Teoreticky můžeš vzít třeba staré HDD z notebooků (kde jsi je vyměnil za SSD) a poskládat si z toho nějakou kapacitu (když to budou 500 GB, tak jsou to bez replikace 3 TB), takže se nějak zužitkuje starý HW a bude to mít menší rozměry.
Nicméně sám bych taky volil radši 3.5" a dal tam pár nových HDD – i za cenu, že to bude trochu větší. (staré 2.5" se tam dají dát vždycky)
A krabici by to chtělo jinou – aby se do toho neprášilo a vypadalo to trochu líp. Jinak je to ale hezký nápad.
Teoreticky můžeš vzít třeba staré HDD z notebooků (kde jsi je vyměnil za SSD) a poskládat si z toho nějakou kapacituJá teda dvouapůlkových disků nikdy přebytek neměl, naopak tříapůlkových bývají kvanta.
GnuBee ma 2xGLAN, takze teoreticky lze protlacit 2x tolik tedy 220MB/s pokud to cpu&radic da a to nevimeSoC má v sobě tři PCIe gen1 linky (alespoň z toho vykastrovaného "datasheetu"), takže 3x(250MBps/250MBps). Navíc z těhle mediateků se dělaj 802.11ac routery (a to ty co využívaj maximální bitrate pro 11ac). Takže nějakých dvou 1G ethernetů bych se nebál
to na ARM muzes v podstate takeAž na to že tohle je MIPS :-P
Tiskni
Sdílej: