Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
P0 3600 MHz, spotreba v záťaži asi 60 W (celkovo na zostavu) P1 1700 MHz asi 25 W P2 1400 MHzGPU:
sclk 0 200 MHz sclk 1 700 MHz (asi +7 W pri záťaži) sclk 2 2100 MHz (asi +40 W)
Ryzen 5 3400G FarCry 5 FullHD (low details) = 30FPS TB FullHD (low details) = 35FPS CS GO FullHD (medium) = 35FPS Radeon RX 5500 XT FarCry 5 FullHD (UltraQuality) = 82FPS TB FullHD (HighQuality) = 59-75FPS CS GO FullHD (Ultra Quality) = 198FPSTakže tvrdit, že integrovaný GPU je výkonný jako nějaký externí GPU za 5kkč, to jsi přestřelil vesmír.
Lowend GPu mas prece prave v CPU.
Nemám (Ryzen 3900X) a ani nechci mít, protože jednak nechci, aby mi GPU ubírala systémovou paměť a navíc se s ní procesor musel dělit o sběrnici.
Chcete výkon integrované grafiky na dedikované kartě
O výkon mi nejde, výkonově mi 6450 (nebo dokonce 5450, kterou mám shodou okolností ve stroji s 3900X kvůli dvěma DVI výstupům) bez problémů stačí. Ale kdybych si třeba chtěl připojit víc než dva monitory nebo nějaký lepší moderní, který už nebude mít DVI vstup, tak mám problém.
Jestli jsou dnešní technologií schopni vyrábět APU s TDP 25W, taky by neměl být zase až takový problém vyrobit samostatnou GPU, která se i ve špičkách vejde do nějakých 20W, jako měly ty staré - které se navíc podle všeho pořád vyrábějí a prodávají.
O výkon mi nejdeCož to jsem pochopil, proto jsem psal "výkon integrované grafiky" - což je prakticky žádný. A proto také nedává praktický smysl ho dávat mimo procesor... pro většinu použití. A jasně že není problém tu věc vyrobit, ale musí to někdo namalovat, pak musí někdo oběhat logistiku, aby se ty díly vyrobily, postavit linku, někdo musí vyrobit/upravit extra bios atd., což jsou všechno náklady, které se budou rozpouštět v relativně malém množství prodaných kusů. Takže pokud to nebudete chtít dotovat, cena výrazně vyskočí, nejspíš až do takové míry, že si to ještě půlka kupců rozmyslí. Takže být vámi, nečekal bych na takovou kartu se zadrženým dechem.
Ano, je špatný.
A pro člověka, který většinu času běží RC jádro nebo dokonce pre-rc1 snapshoty, by to bylo nemyslitelné, i kdyby mu to nevadilo z těch principiálních důvodů.
jedině použít nouveauKdyž jsem to zkoušel, nouveau nebylo nic moc. Plus teda opravdu nevidím důvod, proč svými penězmi a svými nákupy podporovat výrobce, který na moje požadavky kašle, když místo toho můžu nakupovat tam, kde mým požadavkům vyhověli.
Tiskni
Sdílej: