Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
GNU/Linux na desktopu používám už mnoho let. Ale na Steamu nemám snad ani registraci (kdysi jsem si tam zkoušel nějaká dema, ale ten účet je už asi zrušený). Takže takovéhle statiky toho moc neřeknou.
Třeba podle ankety StackOverflow používá GNU/Linux na desktopu 32,9 % lidí. To ale zase nevypovídá nic o celkové populaci, protože v této anketě odpovídali převážně vývojáři.
Pořád tam, co byl, ale uživatelé už jsou jinde
Nejde o velikost firmy nebo počet uživatelů, jde o to, že to hraní her je jen jedna z mnoha věcí, které můžeš na desktopu dělat – ten vzorek není reprezentativní – kdyby byl, tak by stačilo klidně i 1 000 uživatelů pro celkem relevantní statistiku.
Takhle to vypovídá leda o tom, že mezi hráči komerčních proprietárních her není GNU/Linux moc rozšířený resp. nepoužívají ho k hraní (třeba hrají na té PS4 nebo Nintendu a GNU/Linux mají na jiné věci).
Ten vzorek ale presne rika, ze ze 100M uzivatelu steamu je x na linuxu. Steam je jedna z x platforem distribujicich hry, netusim jestli je nejvetsi nebo ne, ale spousta her se pres steam prodava. Takze ty cisla jsou hodne relevantni
Tak znovu: ta čísla jsou celkem relevantní z pohledu her. Ale někdo tu začal mluvit o GNU/Linuxovém desktopu obecně – z tohoto pohledu ta čísla nejsou relevantní prakticky vůbec. Pokud se bavíme o desktopu (a pracovních stanicích, což podle je některých definic podmnožina desktopu), tak hry jsou jen zlomek činností, které na tom lidé dělají.
Lidi co si muzou dovolit kupovit hry, chodi obvykle do prace a tudiz maji omezene mnozstvi casu na gaming a tudiz se rozhodne nechteji drbat s nejakou “mozna to bude fungovat” platformou. U windows to proste ve vetsine pripadu vse funguje, maximalne aktualizujes ovladace.
U Windows se ti to bude rozesírat snad ještě víc než na GNU/Linuxu, akorát je tam širší nabídka her (což ale neznamená, že budou dlouhodobě a stabilně fungovat). Jestli chceš hrát a neřešit nic kolem, tak si pořiď herní konsoli – tam to funguje díky tomu, že všichni používají stejný HW, software se aktualizuje jen minimálně a kromě těch her (které prošly přes výrobce konsolí resp. byly testovány přímo s tvým hardwarem) tam nic jiného neinstaluješ.
Nezaspal jsi trochu dobu? Viz Radeon a Nouveau. Sice ještě pořád dost práce zbývá, ale není to nic, co by zásadně bránilo rozšíření GNU/Linuxu na desktop. A i ty 3D hry si s otevřenými ovladači zahraješ (ale jak jsem tu už psal: desktop nejsou zdaleka jen hry).
A s binarnim blobem by to zase nikdo nemohl sirit jako distribuciProc ne? To je na samotnych distribucich jestli ho budou soucasti distra nebo ne. Teda pokud nejsou ty drivery patentove nebo jinak pravne problematicke.
Tiskni
Sdílej: