sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na Imgur je aspoň chválihodné, že tam jde nahrávat fotky i bez přihlášení1 – takže přestože jsem tam už pár fotek nahrál, účet tam mít nemusím. Stejně tak jde fotky prohlížet bez registrace2. Podobně by mohlo fungovat více služeb (často vyžadují osobní údaje úplně zbytečně3).
[1] bohužel ne přes Tor, nebo se mi to aspoň nikdy nepovedlo
[2] na rozdíl třeba od většiny Facebooku
[3] z pohledu uživatelů
Přesně tak. U řady služeb, jako je Facebook, toho jako přihlášený uživatel vidíš víc než nepřihlášený – přitom vzhledem k uživateli, který tam ten obsah vystavil, jsi pořád ten samý anonym – ten uživatel ti nedal žádná zvláštní práva. Je za tím zájem té služby dotlačit další lidi k registraci (odevzdání osobních údajů provozovateli služby), aby podpořili síťový efekt.
Tiskni
Sdílej: