Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Příspěvek How Badlock Was Discovered and Fixed na blogu Red Hatu zevrubně rozebírá, jak byla bezpečnostní chyba Badlock objevena a následně opravena a především, proč to trvalo tak dlouho.
Tiskni
Sdílej:
LOGJAM: The Toilet Horror
samba NT4 domenaKdyž někdo používá naprosto mrtvou věc, která především defaultně nefunguje na klientech už od verze Windows 7, tak se nemůže divit, že.
tak se nemůže divit
jedna sa uz o legacy zalezitost, to suhlasim, avsak stale podporovanu ci uz na klientoch alebo serveroch. zaroven (ako asi viete), plne funkcna AD domena sa s distribucnou sambou 4 na RHEL/CentOS systemoch doteraz neda nasadit (tusim konflikt rozdielnych kerberos implementacii v systeme vs v sambe) - nemam info o tom ze by sa nieco v tomto smere zlepsilo. no a na zaver su tu historicke dovody a komplexnost prechodu, nakolko na authentifikacny backend (LDAP) je naviazanych kvantum sluzieb. tento typ domeny dozije spolu s RHEL6 - a to myslim ze na tom je podobne stale dost organizacii.
takze comu sa vlastne nemame nemam divit? je niekde napisane ze podpora pre NT4 domains bola dropnuta od posledneho hotfixu? myslim ze tu ste trocha mimo. ak nieco ma byt podporovane a po fixe prestane chodit, tak je to asi regresia, ktora (pre zachovanie funkcnosti sluzby) by mala byt skvor ci neskvor opravena. skvor by som sa divil, keby nebola.
Krom toho, výkonově to je s jakýmikoliv novějšími Windows naprostá tragédie.Konkrétně co je výkonově tragédie? Novější Windows jsou už W7 nebo Server 2012? Historicky mám instalaci Samby s NT4 doménou pro více než 400 PC, a nějak zatím není důvod to Samba řešení upgradovat na AD...
Vás nějaký Badlock hype vůbec nemusí vzrušovat, když to celé máte děravé jako cedník.Co je tam děravé? Provoz s NT4 doménou je minimálně na W7 Microsoftem standardně podporovaná věc.
Konkrétně co je výkonově tragédie? Novější Windows jsou už W7 nebo Server 2012?Rychlost přenosu souborů, samozřejmě. "Novější" v tomhle směru jsou už Visty, a čím novější, tím větší tragédie to je, pokud ty Samba 3.x hrůzy porovnáte s aktuálními serverovými verzemi Windows.
Provoz s NT4 doménou je minimálně na W7 Microsoftem standardně podporovaná věc.Jistě. Až na to, že se k té doméně se standardně nastavenými W7 vůbec nejde připojit. Viz.
Rychlost přenosu souborů, samozřejmě. "Novější" v tomhle směru jsou už Visty, a čím novější, tím větší tragédie to je, pokud ty Samba 3.x hrůzy porovnáte s aktuálními serverovými verzemi Windows.Samba 3 dokonce ještě z Debianu Squeeze <-> Windows Server 2012 dokáže přes CIFS 100% vytížit Gigabit Ethernet při kopírování souboru oběma směry. Kde je ten problém? Přes linky s delší latencí to je horší, ale to není všude významný use-case, a proti Windows Serveru ta rychlost zas tak moc lepší není.
Jistě. Až na to, že se k té doméně se standardně nastavenými W7 vůbec nejde připojit. Viz.Ano, vyžaduje to tohle nastavení, stejně jako u Windows 7 měním po čisté instalaci obdobným způsobem dalších 20 věcí, aby to fungovalo tak jak je potřeba. Je to standardně zdokumentovaná konfigurace: https://technet.microsoft.com/en-us/library/ee681622(v=ws.10).aspx takže co? Ta technologie samozřejmě nenabízí funkce srovnatelné s AD, ale v řadě případů se bez nich dá bez citelných omezení fungovat.