Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
V prvním bloku (512B) je kód, který se načte do paměti a spustí. To je celé.Nj, ale protože se do 512B (ve skutečnosti 446) nic rozumného nevejde, tak se to hackuje tak, že se buď něco zapisuje náhodně před první partition, nebo se hardcodují pozice bloků na disku (což se rozbije když nespustíte po změně
lilo
).
EFI je v podstatě MS-DOS dodaný jako firmware, který má k dispozici key-value úložiště, kam se zapíše seznam bootovacích souborů a pár dalších věcí.Já doufám, že když se napíše
grub-install --removable
, tak to bude fungovat i bez toho zápisu do firmware, ale zatím jsem to dělal jednou.
dd bs=440 conv=notrunc count=1 if=/usr/share/syslinux/gptmbr.bin of=/dev/sdaHotovo! Ťažká práca, naozaj... a oddiely si na disku spravím ako chcem, nemusím tam mať žiaden patentovaný MS-DOS oddiel a do neho nič nahrávať. Taktiež sa nemusím báť, že som nejak zmrvil podpis jadra, alebo niekam zabudol zaviesť vlastné kľúče a EFI mi preto odmietne nabootovať server tisíc kilometrov ďaleko.
Taktiež sa nemusím báť, že som nejak zmrvil podpis jadra, alebo niekam zabudol zaviesť vlastné kľúčeNepleteš si EFI a SecureBoot?
A v těch 440B je co přesně? Jak to zjistí odkud to má brát třeba jádro?Je tam právě napsáno, kde (a jak) to má brát jádro (a případně zbytek bootloaderu).
The task of the MBR (Master Boot Record) is to load boot code from an active partition of a drive.Tím jsme problém jenom odsunuli o jeden bootsektor dál…
Čo získam tým, že sa nechám obmedzovať pri delení disku?Fun fact: BIOSy jsou tak zabugované, že bez partition table s označenou jednou partition jako bootovací taky nenajedou. Takže ani v případě „ancient“ booting si nemůžeš disk rozdělit libovolně.
Čo získam tým, že si pridám ďalšiu vrstvu zložitosti do deploymentu a bootovania?Jak jsem psal výše, mně to naopak přijde jednodušší.
Tiskni
Sdílej: