Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Prečo sa vlastne namiesto kio nepoužije na linuxe natívne fuse?
Mapovanie URL si môžu KDE programy riešiť ako chcú. Mňa viac trápi, že si s kio nemôžem spustiť žiadne nástroje (otvorím terminál a som v home, nemôžem použiť terminálové utilitky na vzdialené súbory). Nakoniec sa aj tak musím cez ssh pripojiť na server, alebo ručne pripojiť vzdialený stroj cez fuse.
Jop, s gio je to fajn, len mi pripadá nelogické, že to dávno nemá KDE. Ako bolo spomínané jediná vec, ktorá chýba fuse sú URL, ale nevidím problém, keby KDE aplikácie rozpoznávali url ako fish://... a kio by to automaticky pripojil ako fuse vďaka čomu by umožnil použitie aj s nástrojmi mimo KDE. Každú chvíľu v KDE prepisujú indexovanie, ktoré používa možno 1% používateľov, ale prepísať KIO sa asi nikomu nechce, lebo nie je dosť cool.
Pridám sa k nespokojencom. Zatiaľ používam KDE4.
Som spokojný na notebooku ale len s jedným monitorom (prepínam externý d-sub alebo interný LVDS) a desktope DVI. Bohužiaľ autodetekcia a nastavenie neveľmi funguje ako by som chcel. KDE5 (najnovšie KDE5 a qt5) testujem vo virtuálboxu.
Neviem či to je nedorobenou distribúciou mageia cauldron (vývojová) ale chýba tam pár funkcií. Ani qt5 aplikácie nevyzerajú dobre.
Problémy:
- Veľké tlačítka a menu (trochu som sa stým hral ale neprišiel som na to ako zmeniť veľkosť menu a podobne) v KDE4 to je pekné
-Staršie aplikácie v try neveľmi fungujú.
-Ikony do panelu tiež nefungujú správne.
-Ikonka v try krandr nefunguje.
- Občas spadne panel. Bohužial vyhodili funkciu automatického reštartu ako v KDE4
Moja predpoveď?
Použiteľné KDE5 bude až pri verzii 5.10 podobne ako som mal v mageile3.
Také je zpátky automatické připojování disků, takže z mého pohledu je KDE 5 hotové a bez problémů použitelné od 5.5.To jako že zasunu flashku a ona se hned namountuje? To mi nepřipadá zrovna jako výhoda
Tiskni
Sdílej: