abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:33 | Zajímavý projekt

    Linux na 4bitovém mikroprocesoru Intel 4004 z roku 1971? Ale jistě: Linux/4004 (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.9. 16:11 | Nová verze

    Google Chrome 129 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 129.0.6668.58 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů (YouTube). Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 9 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube: DevTools Chrome 127-129).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.9. 12:55 | Bezpečnostní upozornění

    Byly nalezeny a opraveny bezpečnostní chyby CVE-2024-38812 a CVE-2024-38813 s CVSS 9.8 a 7.5 ve VMware vCenter Server. Jedná se o vzdálené spouštění příkazů (RCE) a eskalaci oprávnění.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.9. 11:11 | IT novinky

    MojeID rozdává bezpečnostní klíče (tokeny) GoTrust Idem Key pro přístup k online službám veřejné správy (NIA). Ti, kteří již mají, mohou získat tablet ve slosování.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    19.9. 09:33 | IT novinky

    Společnosti Nintendo a Pokémon žalují společnost Pocketpair. Její hra Palworld prý porušuje patenty Nintendo a Pokémon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.9. 08:44 | Nová verze

    RabbitMQ (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 4.0. RabbitMQ je open source messaging a streaming broker napsaný v programovacím jazyce Erlang. Implementuje protokoly AMQP 0-9-1, AMQP 1.0, RabbitMQ Streams, MQTT a STOMP a v HTTP a WebSockets Web STOMP plugin, Web MQTT plugin a management plugin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.9. 20:00 | Nová verze

    Po půl roce vývoje od vydání verze 46 bylo vydáno GNOME 47 s kódovým názvem Denver. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.9. 16:44 | Nová verze

    Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.3. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.9. 13:33 | IT novinky

    Uživatele Windows a Microsoft 365 Business a Enterprise mohou oficiálně používat Python v Excelu. Spolu s knihovnami jako pandas, Matplotlib a NLTK. Jedná se o spolupráci s Anacondou. Microsoft si tento "vynález integrace tabulkových procesorů s externími prostředími" patentoval: US12026560B2. Už před podáním patentu ale mohli uživatelé pro Python v Excelu používat například PyXLL. LibreOffice / OpenOffice.org měl PyUNO.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.9. 05:22 | Komunita

    Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    Rozcestník

    KDE Plasma a systemd

    David Edmundson, vývojář KDE Plasmy 5, rozebírá v příspěvku How does systemd relate to Plasma? na svém blogu volitelné závislosti Plasmy na systemd.

    4.2.2015 12:49 | Ladislav Hagara | Zajímavý článek


    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    4.2.2015 16:23 hlasovani | skóre: 1 | blog: zapamatovat
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE Plasma a systemd
    hehe ze 2 bloatware se stane 1 velký bloatware
    kyknos avatar 4.2.2015 16:28 kyknos | skóre: 18 | blog: Quid novi? | Ranša Rosa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE Plasma a systemd
    Eliska mi rikala, at si vezmu k pocitaci blici pytlik...
    So the Nationalists and the Socialists have the same policy on Brexit. They should get together and form a...
    4.2.2015 17:33 Linus Torvalds
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE Plasma a systemd
    Tak já půjdu proti proudu...

    Tohle nevypadá vůbec špatně! Možná už aby to tady bylo!
    4.2.2015 18:30 bhua
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE Plasma a systemd
    Haters gona hate.
    4.2.2015 20:45 MilanK
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE Plasma a systemd
    David to nepochopil. Systemd nemá v plánu poskytnout službu KDE, ale nahradit jej.
    xkucf03 avatar 4.2.2015 21:47 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE Plasma a systemd

    Na systemd nemám moc vyhraněný názor, ale tyhle argumenty vypadají celkem rozumně.

    Co by mě ale zajímalo (a zatím jsem neměl čas to zjistit):

    • Jak moc je systemd modulární? Je možné si z něj vzít (zkompilovat) jen některé služby a jiné použít vlastní? (vzhledem k tomu, že to je svobodný software, tak to jde určitě – ale jak moc je na takové použití stavěný a připravený?)
    • Jak dobře jsou specifikována rozhraní služeb? Jak jsou řízeny verze standardu? Je to psané s tím, že si někdo bude moci napsat vlastní službu implementující daný standard? Je to spíš styl Java (máme standard/specifikaci, abstraktní rozhraní a k ní různé implementace, každý si může napsat vlastní) a nebo spíš styl „něco jsme implementovali, tak to můžete používat (do doby než se rozhodneme vám to pod rukama změnit)“?
    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
    4.2.2015 23:51 chrono
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE Plasma a systemd
    Keď zavádzali ConsoleKit pred pár rokmi, mali určite rovnako rozumné argumenty ako teraz pri logind a predpokladám, že onedlho sa objaví ďalší vizionár, ktorý nám vysvetlí, že systemd je zlý a treba niečo nové.
    Rezza avatar 5.2.2015 12:03 Rezza | skóre: 25 | blog: rezza | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE Plasma a systemd
    Jak to chapu ja - nektere veci jsou prolezle celym systemd - ale spise ty podpurne ala journald a pujdou asi velmi tezko dostat pryc. Zbytek by mozna sel rozsekat i kdyz sam Lennart obcas rika, ze zavislosti jsou tam celkem prolezle (viz ted hadka o rozseknuti systemd). K tomu rozhrani - bude to asi to druhe, zmeny urcite budou. Ale kazdopadne z pohledu KDE je to dobre vymazat tu jednu vrstvu abstrakce a nechat ji na systemu. Nejhorsi to bylo v sitove vrstve, tam se proste cely kod musel zahodit...
    6.2.2015 22:40 Tomáš
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE Plasma a systemd

    Odpověď na první otázku je hodně subjektivní. Podle mého názoru ano. ls -l /lib/systemd/**/*.service(.) |wc -l mi ukazuje cca přes stovku služeb. Libovolnou z nich lze nahradit vlastní implementací. Většina z nich je binárka a nikoliv shell scripty, což u spousty lidí vyvolává zděšení, protože se nemůžou operativně vrtat v implementaci spouštění služby, pokud se objeví problém. Těmto lidem se pak jeví systemd jako všepožírající (a nemodulární) moloch.

    Nikde není ale dáno, že služba musí být binárka, může to být i shell script. Požadavky na službu pro systemd jsou menší než v případě klasických unixových deamonů (detaily např zde: systemd-psani-unixovych-demonu

    Odpověď na otázku číslo dvě snad ani objektivní být nemůže. Všechny služby poskytují (díky systemd) rozhraní pro spuštění/zastavení/restart/zjištění stavu služby. Hodně služeb poskytuje svoje rozhraní skrze sběrnici D-Bus, jiné mají jen socketové rozhraní. Rozhraní služeb nemá se samotným systemd nic moc společného. ( Pokud opominu to, že služby lze startovat na požádání pokud přijde požadavek na dbus rozhraní )

    Pokud bych měl srovnat např. službu consolekit versus systemd-logind, tak je to nebetyčný kvalitativní posuv. Ale, že systemd-logind d-bus rozhraní zůstane tak jak je navrženo dalších 5 let? Tak za to bych ruku do ohně nedal.

    xkucf03 avatar 6.2.2015 23:38 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE Plasma a systemd

    Díky za odpověď.

    Odpověď na první otázku je hodně subjektivní. Podle mého názoru ano. ls -l /lib/systemd/**/*.service(.) |wc -l mi ukazuje cca přes stovku služeb. Libovolnou z nich lze nahradit vlastní implementací. Většina z nich je binárka a nikoliv shell scripty, což u spousty lidí vyvolává zděšení, protože se nemůžou operativně vrtat v implementaci spouštění služby, pokud se objeví problém. Těmto lidem se pak jeví systemd jako všepožírající (a nemodulární) moloch.

    S binárkami nemám až tak problém (pokud k nim mám zdrojáky :-). Spíš mi šlo o to, zda jde zkompilovat třeba jen některé služby – některé nekompilovat a nahradit si je v distribuci vlastní implementací.

    Čekal bych, že výsledkem kompilace bude několik (možná desítek) balíčků, které budou mít mezi sebou různé závislosti. A já budu moci některé ty komponenty vyřadit nebo nahradit vlastní implementací dané služby.

    Rozhraní služeb nemá se samotným systemd nic moc společného.

    Se samotným systemd (ve smyslu init systém) asi ne, ale se systemd (které chápu spíš jako kolekci různých služeb/programů) ano. A ty aplikace (např. KDE) se stávají závislé na té kolekci služeb/programů, ne na samotném init systému.

    Pokud bych měl srovnat např. službu consolekit versus systemd-logind, tak je to nebetyčný kvalitativní posuv.

    Je klidně možné, že jednotlivé části systemd jsou hezky napsané a že přinášejí něco užitečného. Ale mám celkem obavy ohledně celkového návrhu, architektury a modularity.

    Ale, že systemd-logind d-bus rozhraní zůstane tak jak je navrženo dalších 5 let? Tak za to bych ruku do ohně nedal.

    Standard/specifikace není až tak o, že to bude pořád stejné, jako spíš o tom, že se věci budou měnit nějakým předvídatelným způsobem. GNU/Linux na desktopu, ale třeba i v mobilech, jde hodně rychle dopředu – a nemyslím si, že by bylo potřeba dělat nějaké rigidní standardy a fixovat něco na pět let dopředu. Klidně se může něco dohodnout/vymyslet a za půl roku nasadit do produkce. Ale měl by to být nějaký řízený proces. Ne že někdo namrská do gitu, co ho zrovna napadlo, a ostatní ať se z toho třeba poserou.

    Ten protokol, kterým se komunikuje po soketu, nebo to D-Bus rozhraní, by mělo být někde zdokumentované – ovšem ne zpětně po implementaci, ale dopředu – měl by vyjít standard určité verze (mělo by se dodržovat sémantické verzování) a k tomu by měla vyjít referenční implementace opět pod nějakou verzí. Měl by existovat plán, jak často bude vycházet standard a jak dlouho bude referenční implementace podporovat kterou verzi standardu. Mělo by to být co nejvíc zpětně kompatibilní, starý klient by měl fungovat s novým serverem. Nekompatibilní změny můžou přijít, ale musí být oznámeny s dostatečným předstihem a musí být řádně označené (inkrementací major verze).

    Jakkoli tohle může někomu připadat jako „korporátní“ a „byrokratické“ uvažování, je to IMHO správně a způsob, jak neskončit v úplném bordelu.

    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
    Bedňa avatar 7.2.2015 22:10 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE Plasma a systemd
    Jak moc je systemd modulární?
    Nijak a ani to nieje v pláne. Jako samotný init by to používalo dosť ľudí, ale odhodíš jednu komponentu a sype sa to jak domček s kariet. Mám vyladený desktop dosť vecí si riešim sám a so systemd to proste nechodí. Skúšal som to na Archu a stratil hocijakú nádej že by sa to dalo nejak obísť. Tak možno uselessd.
    KERNEL ULTRAS video channel >>>
    4.2.2015 22:40 Lol Phirae | skóre: 23
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE Plasma a systemd
    Již mnoho let používám Xfce. Evidentně to byla dobrá volba.
    5.2.2015 07:59 marvn
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE Plasma a systemd
    Ja si rano davam salek kavy. Evidentne je to dobra volba
    5.2.2015 13:14 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE Plasma a systemd
    To ještě nevíš :-)
    7.2.2015 06:57 Phil Lorae
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE Plasma a systemd
    Ja si kazde rano zajdu na wc, to je zarucene dobra volba.
    8.2.2015 10:28 nyan | blog: Freudian_slip
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE Plasma a systemd
    a kolik wordu to kazde rano napocita ?
    8.2.2015 13:51 Lol Phirae | skóre: 23
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE Plasma a systemd
    Jako nasráno. :-D
    5.2.2015 13:15 PanZvedavy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE Plasma a systemd
    takze distribuce bez sekundarniho linuxoveho kernelu nebudou KDE5 kompatibilni? A co BSD klony? Taky smolik?
    Rezza avatar 5.2.2015 16:09 Rezza | skóre: 25 | blog: rezza | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE Plasma a systemd
    To tam pise, ze na BSD bude vlastni implementace tech rozhrani. Ale bude je muset napsat nekdo jiny. KDE je maly projekt a opravdu se tezko stiha prepisovat menici se veci pod KDE s miliony abstraktnich vrstev, takze neni spatne to nechat na nekom jinem.
    5.2.2015 21:00 PanZvedavy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE Plasma a systemd
    mno to ale znamena nekompatibilni. Ted je to treba jen par hlouposti, ale nedelam si iluze, ze casem co pude to KDE hodi na systemd. Tzn. ze do budoucna to bude systemd only desktop, nebo se bude muset najit sebevrah co napise a bude udrzovat nejakou silenou emulacni vrstvu pro systemy bez systemd. Na jednu stranu chapu KDE, ze se snazi si co nejvic ulehcit praci, ale kam tohle vsechno vede...
    xkucf03 avatar 5.2.2015 22:26 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE Plasma a systemd

    Na to by úplně stačilo, kdyby se nepsalo proti implementaci systemd, ale proti nějakému otevřenému standardu.

    systemd bude může být hlavní proud, ale vedle toho by mohly existovat jiné implementace standardu v „alternativních“ distribucích nebo třeba v tom BSD.

    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
    Rezza avatar 8.2.2015 09:51 Rezza | skóre: 25 | blog: rezza | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE Plasma a systemd
    Otevreny standard je na Freedesktop.org - napr. logind. Neznamena to, ze nemuzou prijit nekompatibilni zmeny, ale vesmes cim vic implementaci a uzivatelu, tim vic se to dodrzuje, protoze se ozvou lidi :). Uz si nepamatuji co kdysi rozbili GNOMAci s tim, ze to nikdo krome nich nepouziva a KDE lidi se hlasite ozvali. Ja mel pak v mailu spoustu soukromych mailu, jestli je to pravda nebo neni a nakonec se to vyresilo. Poslal jsem presne radky, kde to v kodu lezi :).
    little.owl avatar 8.2.2015 22:46 little.owl | skóre: 22 | blog: Messy_Nest | Brighton/Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE Plasma a systemd
    KDE je maly projekt
    Holy shit!
    A former Red Hat freeloader.
    kyknos avatar 8.2.2015 22:53 kyknos | skóre: 18 | blog: Quid novi? | Ranša Rosa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE Plasma a systemd
    lol
    So the Nationalists and the Socialists have the same policy on Brexit. They should get together and form a...
    10.2.2015 10:25 nyan | blog: Freudian_slip
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE Plasma a systemd
    Mozna mluvi o poctu vyvojaru, ne o mnozstvi kodu... nebo o ich vzajemnem pomeru.
    Rezza avatar 10.2.2015 11:00 Rezza | skóre: 25 | blog: rezza | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE Plasma a systemd
    Ten pomer to vystihuje asi nejlip :). A uprimne, nechapu, jak to delaji...
    Marián Kyral avatar 5.2.2015 16:11 Marián Kyral | skóre: 29 | blog: Sem_Tam | Frýdek-Místek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE Plasma a systemd
    Pokud to bude volitelná závislost, tak mi to nevadí. Ovšem obávám se, že to takto nezůstane napořád :-(
    Václav 6.2.2015 07:52 Václav "Darm" Novák | skóre: 26 | blog: Darmovy_kecy | Bechyně / Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE Plasma a systemd
    Osobně mi to tolik nevadí, ale vzhledem k dosavadní snaze KDE být multiplatformní bych se divil kdyby část komunikující se systemd nebyla tvořena dostatečně modulárně aby šlo použít něco jiného.
    Cross my heart and hope to fly, stick a cupcake in my eye!

    Založit nové vláknoNahoru


    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.