Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
solidní prostředí, které si mohu přizpůsobit přesně tomu, co mně vyhovujeJde už přizpůsobit aspoň okno tak, abych neviděl to nevyužité místo ale stále jsem neměl problémy se skrytím textu uvnitř těch rámců vně okna? Když sem naposledy používal 4.6.X např. u nastavení napájení (3rámy uvnitř) nebo kinfocenter/klog apod. (2rámy uvnitř) byly s tím problémy. Stále tam určitě nejde použít okno v černé barvě (max. šedá do určitého maxima) tak, aby to nevypadalo hrozivě. A všiml sis prvků inspirovaných od GNOME? Jen ta nevyužitá plocha, tam stále zůstává. Je to takový hybrid.
Skoda, ze sa prenastavenie ikon neprejavi aj na taskbare.
To záleží na vzhledu Plasmy. Různé používají různé ikonky v systémové části panelu.
Co mě však štve -- a dostalo se to do posledního vydání KDE4 -- je nový správce sítí (plasmoid). Zmatečný ...+1; hlavně mi v něm chybí scrollbary, takže co se nevejde na obrazovku, na to se nedostanu ... nicméně už nějak nemám sil to s někým řešit ...
Dá se jednoduše scrollovat kolečkem myši... když ho ta myš má doteď jsem se na thinkpadím touchpadu ten úžasný chvat na scrollování nenaučil ...
nebo se dá applet zvětšit.... takže co se nevejde na obrazovku ...
a mám otevřeno desítky okenUz to je na Chocholouska.
Tiskni
Sdílej: