Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »super, tenhle program je fakt bezva
Už zase.... to to musíte psát naprosto všude?
Provozoval jsem KDE4 jak na gentoo tak na opensuse i s kdenlive a naprosto v pohodě...
Tohle budou nějaké psychosomatické potíže a pocit, že po nainstalování KDE 4 se systém musí stát špinavým....
to "domrdani gentoo instalaci kde4" by me fakt zajimalo, mel sem na gentoo snad vsechny kde co za posledni rok vysly (vcetne vyvojovych rad) a nikdy sem ho tim "nedomrdal"
Tak já třeba gentoo používám právě proto, že nejde "domrdat" ať s ním dělám cokoliv!
Bohužel na tom už něco bude... když odmaskováváte balíky dýl než pár minut, tak to napovídá, že bude existovat i jiné řešení, které záhy nerozbije instalaci dalších balíků. A u kde4 se tohle dost měnilo.
no a pro tenhle případ mám poblíž partedmagic.com/ cd a jednou za čas, nebo před nějakým hlubším experimentem provedu fullbackup systémového oddílu a pak to nebývá taková katastrofa (pokud si ovšem partimage neusmyslí, že jím vytvořená záloha není soubor se zálohou, či co to psal a nepošle mě do háje - ale to udělal je jednou, tak buch ví co se stalo)
:-)
teď mě spíš trochu děsí jedna věc - v debianu se kdenlive přesunulo z debian-multimedia do hlavní větve, takže verze 7.4 se do unstable dostane za cca 1/2 roku :(
jaspoň že funguje builder
to ne, jenže kdenlive hyperzávislé na správných verzích MLT, MLT ++, ffmpeg a podobně builder si tohle umí šikovně pohlídat
Tiskni
Sdílej: