Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
v emacsu je emacs naprganej v tom interpretu lispu a ty mas at your fingertips vsechna kouzla, co meli autori emacsu, muzes to vse zmenit, cokoli
v zedu v tom lepsim pripade se autorum podari vyvest ven pouzitelny api k nejakejm internim funkcim, v tom horsim pripade to orezou na neco, co nebude kdovijak pouzitelny
I když máš program psaný ve stejném jazyce, ve kterém se píšou rozšíření/moduly, tak stejně musíš rozlišovat, co je API/SPI a co je interní kód přístupný jen autorům jádra/programu. Pokud to rozlišovat nebudeš, tak je to sice „hezké“ v tom, že dáš autorům modulů absolutní volnost a neomezené možnosti, ale zároveň máš velký problém – buď nebudeš schopný zaručit zpětnou kompatibilitu a ten systém bude neudržitelný, nebo si úplně svážeš ruce, protože ten interní kód nebudeš moci ani refaktorovat nebo v něm opravovat (návrhové) chyby, protože by někomu přestal fungovat jeho modul/rozšíření.
Autory modulů/rozšíření nebude bavit je pořád přepisovat, když ty vydáš novou verzi jádra/programu. Resp. vykašlou se ti na to. A uživatele nebude bavit, že jim po upgradu jádra/programu, přestanou fungovat jejich oblíbené moduly/rozšíření.
Co mate porad s tou git integraci? Jeste jsem nevidel zadnou schopnou v zadnem IDE.+1, git IDE integrace jsou IMO silně overrated. Ono totiž práce s VCS není s programováním samotným až tak moc spjata, narozdíl od třeba debuggingu. Víceméně jediná užitečná feature mi přijde nějaký ukazatel blame na řádce, ie. abych zhruba věděl, jak stará je daná část kódu. To je asi tak celý.
gitk
co je typicky součástí instalace tohle umí.
Textový editor
Zed efficiently leverages every CPU core and your GPU
...
Je teda pravda, že NP++ občas kurevsky dlouho načítá texťáky co mají třeba 60 mega, ale že bych někdy zaregistroval problémy s rychlostí načítání normálních souborů a otevírání... nemluvě o rychlosti psaní. Je to o něčem jiným (nějaký kontroly/analýzy pro potřeby doplňování/ syntax-checkingu při pasná každýho znaku)? Nemělo by se to dělat asynchronně?
Tiskni
Sdílej: