Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Uživatelům je doporučen přechod na Ubuntu 18.04 Bionic Beaver s prodlouženou podporou do roku 2023.
Já bych uživatelům doporučil přejít na rozumný systém, který je nenutí k zoufalé volbě mezi otravnou vše rozbíjející aktualizací každého půl roku na jedné straně a fosilním systémem na druhé straně, to vše navíc jen proto, že chce napodobovat Shitdows a jejich "verze".
Na svobodném desktopu nejsou potřeba žádné "verze", žádné dramatické "přechody" na jiné "verze" a žádná "prodloužená" "podpora". Distribucí, které žádné takové nesmysly nemají, je dostatečná spousta.
Přece jen máme druhou dekádu 21. století, která se už dokonce chýlí ke konci, takže opravdu nechápu, proč chce někdo stále vzpomínat na "verzi" 95, 98, Millennium a další noční můry.
Proč každý druhý den? Co je to za blbost?
Aktualizace běží minimálně každou hodinu, protože na slušné distribuci hodné tohoto století se uživatel aktualizace nebojí.
Kdo se bojí, má špatnou distribuci. Get over it. Nebo vyměňte současnou distribuci za něco, co funguje.
Jeden systém mám od roku 2005 a nikdy (n.i.k.d.y) nevyžadoval „upgrade“ na novou „verzi“. Přesto je aktuální. Ano, pouštím ho jen jednou za půl roku a čistě jen pro zábavu, abych se podíval, že fakt ještě funguje a dá se aktualizovat, protože 768 MB RAM mi nějak nesedí. Ale … funguje. Které je to distro, to už ponechám čtenáři za jednoduché cvičení.
Není to náhodou tím, že opravit jeden konfigurák každý měsíc je snazší než opravit 60 konfiguráků najednou po 5 letech?
Bingo. Jo, to bude asi ono.
Tiskni
Sdílej: