abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    21.6. 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 3
    21.6. 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 9
    21.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1965 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek



    Vložit další komentář
    Josef Kufner avatar 2.11.2021 19:09 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Konference Microsoft Ignite. Edge pro Linux prohlášen za stabilní
    Peklo zamrzlo.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    2.11.2021 19:35 hm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Konference Microsoft Ignite. Edge pro Linux prohlášen za stabilní
    dalsi vec kerou chce win ukazat jak delat luniks programy?? nekdo to uz luniksakum uz musel ukazat po tech let kolik vlastne 60 ??
    regine2 avatar 2.11.2021 19:59 regine2 | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Konference Microsoft Ignite. Edge pro Linux prohlášen za stabilní

    Edge je založeno na multiplatforemní Chromiu.

    Microsoft má odstrašují, dlouhotrvající a ve výsledku nejisté updaty systému. To nemluvím o obnovách při nezdařeném updatu systému.
    Update Linux-dister:
    - rychlý asi 10 krát
    - pokud špatné výsledek updatu > restart > a okamžitý start výběrem některé z předchozích verzí.
    Pokud špatné GUI u Linux distra, mohu:
    - zůstat v "terminálovém" režimu
    - nebo mít instalovanou jinou verzi GUI a tu při přihlašování vybrat.

    Lze dohledat asi 10 let starou sebekritiku Microsoft-u, že updaty u unix/linux systémů jsou lépe řešeny.

    Dokud nepřiletí mimozemšťané, všechno už jaksi bylo.
    2.11.2021 22:18 Miriam | blog: RychlovarnaKonvice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Konference Microsoft Ignite. Edge pro Linux prohlášen za stabilní
    Za 10 let se hodně změnilo. Třeba novej obchod Microsoftu se softwarem, co je v uzavřeném testingu je super. Přitom myšlenka nádherná a jednoduchá - zkopírovanej appstore uzpůsobenej pro PC a řešící konečně správně závislosti.
    3.11.2021 00:58 Matylda
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Konference Microsoft Ignite. Edge pro Linux prohlášen za stabilní
    Miriam, ty tomu fakt rozumiš?
    3.11.2021 12:00 ----------------- | skóre: 1
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Konference Microsoft Ignite. Edge pro Linux prohlášen za stabilní
    Proč by nerozuměla?
    3.11.2021 12:48
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Konference Microsoft Ignite. Edge pro Linux prohlášen za stabilní
    On si místní troll "hm" myslí, že všemu nejlépe rozumí pouze on sám. :-D
    3.11.2021 02:18
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Konference Microsoft Ignite. Edge pro Linux prohlášen za stabilní
    Jo, strašně krásný, hlavně fakt, že lze do Storu nově dávat obyčejné *.exe instalátory, které nejsou nijak sandboxované, dělají v systému bordel a přes Store nelze takové aplikace aktualizovat (pouze instalovat). Tím MS celou myšlenku Storu imho dokonale pohřbil a bude z toho stejný hnůj jakým správa softwaru na Windows vždy byla. :-(
    3.11.2021 08:52 Kolja
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Konference Microsoft Ignite. Edge pro Linux prohlášen za stabilní
    Ja nemam rad aplikace kterese sami aktualizujou, radsi ty stare exe.
    3.11.2021 11:36
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Konference Microsoft Ignite. Edge pro Linux prohlášen za stabilní
    Ono hlavně samotný způsob instalace softwaru z *.exe binárek na Windows je neskutečná prasárna (pochopitelná pouze v době DOSu/Win9x, ačkoli již v té době vznikal msi) ekvivalentní *.run instalátorům na Linuxu (které se však až na výjimky instalovaly do /opt, případně ~/). Tenhle nový Store ji nicméně povýšil na další zvrácený level.
    regine2 avatar 3.11.2021 09:10 regine2 | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Konference Microsoft Ignite. Edge pro Linux prohlášen za stabilní

    @Miriam
    Obchod Microsoft - aplikace (co neumí) versus repozitáře:
    1. automatické aktualizace
    2. lze nastavit jak často zjišťovat aktualizace/zakázat
    3. zda jen informovat nebo stáhnout a neinstalovat nebo ihned instalovat
    4. rozlišování bezpečnostního updatu ...

    Vnucování, neumírněnost vystupňovaná desítkami štve ve všech diskusích uživatele Windows.

    Dokud nepřiletí mimozemšťané, všechno už jaksi bylo.
    3.11.2021 00:04 CandySan | skóre: 11 | blog: bonzacek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Konference Microsoft Ignite. Edge pro Linux prohlášen za stabilní
    Rikas, ze "musel"? To uz majkrosoftu ti linuksaci az takhle diktuji? Jak jsem o majkrosoftu leta neslysel, tak se asi muselo za tu dobu opravdu hodne v tomto vztahu zmenit... :-)
    3.11.2021 00:06 CandySan | skóre: 11 | blog: bonzacek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Konference Microsoft Ignite. Edge pro Linux prohlášen za stabilní
    ...a jeste se s win takhle vtira a chce neco ukazovat..? :-D
    pushkin avatar 3.11.2021 12:21 pushkin | skóre: 43 | blog: FluxBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Konference Microsoft Ignite. Edge pro Linux prohlášen za stabilní
    Docela by mě zajímalo, k čemu může být dobrý mít Edge pod Linuxem. Buď chci Chroma a použiju rovnou Chroma, nebo nemám moc v lásce Gůgl a použiju Chromium, nebo mám rád all-in-one balení a použiju Vivaldiho. A nebo sáhnu po čemkoliv, co není založené na Chromiu.

    Ale proč sáhnout po Edgi, to je mi záhadou...
    |🇵🇸 avatar 3.11.2021 12:55 |🇵🇸 | skóre: 94 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Konference Microsoft Ignite. Edge pro Linux prohlášen za stabilní
    Zkoušel jsem Edge na Windows a mile mě překvapil režim čtečky (přestylování stránky, ztmavení všeho mimo čtený řádek atd.) a nástroje přístupnosti včetně dobré integrace převodu na řeč.

    Podle webu Edge podpora Linuxu není… ale podle webu Edge pro firmy je a co jsem teď zkusil, funguje to stejně dobře.
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ ani boha, ani pána
    randy avatar 3.11.2021 13:11 randy | skóre: 21 | Hviezdoslavov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Konference Microsoft Ignite. Edge pro Linux prohlášen za stabilní
    Napriklad MS Teams 2, ktory namiesto Electron-u uz bude bude potrebovat Edge Webview2, pod linuxom pobezi len pod MS Edge.
    R>
    pushkin avatar 4.11.2021 08:51 pushkin | skóre: 43 | blog: FluxBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Konference Microsoft Ignite. Edge pro Linux prohlášen za stabilní
    Jo, tohle dává smysl. Aspoň vím, po čem sáhnout, až mi Teamsy 2 nebudou fungovat jinde. Díky za info.
    3.11.2021 21:38 Re
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Konference Microsoft Ignite. Edge pro Linux prohlášen za stabilní
    Treba pro zakazniky Linuxu v prostredi WSL?
    7.11.2021 02:36 Re
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Konference Microsoft Ignite. Edge pro Linux prohlášen za stabilní
    pripadne neco jako KB5006738
    Opravuje problém s přiřazenými přístupovými kiosky nakonfigurovanými s Microsoft Edge jako kioskovou aplikací. Tyto kiosky někdy nerestartují Microsoft Edge, když uživatelé zavřou okno prohlížeče.
    3.11.2021 23:32 cmake -G Ninja
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Konference Microsoft Ignite. Edge pro Linux prohlášen za stabilní
    Nepoznáme Vaše preferencie. Ja Edge vo Windowse používam, lebo je to defaultný Browser a nevidím teda žiadny dôvod inštalovať ďalší, skoro rovnaký browser (Chrome). Keďže som minimalista chcem mať vo Windows čo najmenej aplikácii (v linuxe je to naopak). A keď ho už používam vo Windows, tak ho inštalujem aj do Linuxu. Okrem toho sa mi nepáči politika googlu, keď z Chromu hocikedy odstránia nejakú dôležitú funkciu, ktorú som zvyknutý používať. Pred dvomi rokmi odtiaľ napríklad vyhodili "Zatvoriť ostatné karty", vraj to skoro nikto nepoužíva... a až keď užívatelia protestovali, tak ju tam vrátili. To bola vlastne posledná kvapka, kedy som sa rozhodol chrome z mojho PC definitívne odinštalovať. MS je v tomto smere omnoho konzervatívnejší a nedovolí si len tak urobiť takéto radikálne zmeny. Okrem toho Edge má v menučku piktogramy, ktoré zjednodušujú orientáciu. Edge má jednoducho bohatšie a prepracovanejšie UI. Chrome ide cestou minimalizmu, chce prehliadač orezať až na kosť. Mne sa táto filozofia nepáči. Inak je to, ale plne kompatibilný browser s Chromom. Fungujú mi tam všetky rozšírenia určené pre Chrome a dajú sa nainštalovať pekne z Chrome Web storu. Edge k tomu pridal ešte ja vlastný store s vlastnými rozšíreniami. Čo sa týka Vivaldi, tak to je samozrejme ďalšia možnosť. Je to tiež veľmi klvalitný Browser.

    Čo sa týka Chromia, v linuxe mi pod ním nefungoval napríklad Netflix. Neviem, či sa to už medzitým zmenilo, každopádne Chromium, neni úplne 100%ná náhrada za Chrome. A posledný provblém je že googlu neverím, keďže je to firma, ktorá predáva naše súkromie (ale to je skôr moj osobný problém).

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.