PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Užívateľov zaujíma len tá farbička pri adrese. Ak je zelená, tak je všetko v poriadku. Ak je červená, tak je to zlé.Tam niekde treba začať. Roky to bolo laikom vtĺkané do hlavy, až sa to podarilo. Kto je na vine, ak úsilie prinesie svoje ovocie?
serioznost stranky nema s domenou nic společného a letsencrypt pouze potvrzuje, ze cerfikát pro doménu byl vydán tomu kdo doménu nějakým zpusobem spravuje
Jen je celkem vtipné, jak se před vznikem LetsEncrypt mnozí pohoršovali nad komerčními CA, které umožňovaly snadno získat DV certifikát… (tím nemyslím tebe konkrétně)
Jinak souhlas.
Ani jedno z toho nevypovídá nic o serióznosti nebo poctivosti vlastníka certifikátu/domény. Pokud budu mít třeba českou firmu LoginPayPal s.r.o. a budu vlastnit doménu login-paypal.cz, tak bych měl dostat i ten EV certifikát.
Jestli jde o podvodný web, rhybaření atd., to by se nemělo řešit na úrovni CA – od toho jsou zase jiné mechanismy, např. varování v prohlížečích nebo vyhledávačích. Případně pak soud, který může rozhodnout, zda se někdo dopouští podvodu.
Jen je celkem vtipné, jak se před vznikem LetsEncrypt mnozí pohoršovali nad komerčními CA, které umožňovaly snadno získat DV certifikát…A nejsou to prostě ti samí co se pohoršují nad LE? :)
Tiskni
Sdílej: