V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
potenciálně může kdokoli zažalovat jakýkoli projekt používající tuto JSON knihovnuPromluvil expert... Dokud není nedodržení licenčních podmínek trestný čin, tak náhodný Pepa z Dolní Lhoty nemá s nedodržením mezi dvěma úplně jinými subjekty nic do činění. Nemůže nikoho žalovat, protože sám nedrží autorská práva, a nemá co hlásit policii.
Je to nelegální užívání softwaru, což je (v ČR a dalších zemích) trestný čin. Je jedno, jestli někdo „zapomněl“ zaplatit licenční poplatek nebo jestli používal studentskou/nekomerční verzi pro podnikání nebo jestli používal program pro účely „zla“ přestože v licenci je, že smí používat jen pro účely „dobra“. Prostě nesplňuješ podmínky licence → nemáš nárok používat software.
Vzhledem k tomu, že to tvoří 50 % podmínek požadovaných licencí, tak je to dost sporné. Ono se to sice zdá jako jedna nevinná a nepodstatná větička, ale škrtnout jen tak 50 % smlouvy a zbytek považovat stále za platný mi nepřijde zrovna OK.
Pokud s tím máš problém, tak budeš muset příště formulovat smlouvu srozumitelně a určitě, místo přídávání podobných blábolů.
Já bych takhle hloupou smlouvu právě nikdy neformuloval. Raději použiji nějakou hotovou, známou a v praxi ověřenou, místo zbytečných gest, která pak komplikují ostatním život.
Tím nechci zpochybňovat ničí právo vydávat vlastní software pod licencí, jaká se mu líbí. Jen byla chyba, že to začali ostatní používat. Možná kdyby mu na začátku ostatní řekli: „vydej to pod nějakou rozumnou existující licencí nebo si to radši napíšeme sami“ tak se teď nemusely řešit tyhle problémy.
Jinak o 50 procent smlouvy se nejedná ani omylem.
Na začátku a na konci jsou obecné bláboly, které jsou ve všech podobných licencích. Jádrem této licence jsou právě ty dva body uprostřed:
obecné bláboly, které jsou ve všech podobných licencíchAno, patrně z nějakého důvodu, že. Ten "obecný blábol" na začátku je naopak jádro celé licence, ne ty dvě podmínky, z nichž jedna je neplatná pro neurčitost.
Fyzická osoba se pouhým používáním může těžko dopustit…
Fyzické osoby jsou celkem nepodstatné, protože ty typicky nebudou uživatelem knihovny – tím bude většinou autor SW nebo firma, která ji zabuduje do svého softwaru, na kterém vydělává.
`Oh dear,' says Spaghetti Monster, `I hadn't thought of that,' and promptly disappears in a puff of logic.-- trochu modifikovana citace z moji oblibeny knihy
Ne, to si asi někdo myslel, jak to bude náramně vtipné, když vloží takovou hlášku do právně závazného textu…
The Software shall be used for Good, not Evil.klidně intrepretoval, že cokoli, co dělám pomocí JSON, je definitoricky dobro, nikoli jako podmínku použití.
kalé
účely...?
Takže když si nějaký terorista koupí kus HW nebo SW od IBM, je jejich „customer“ a může použít tenhle software třeba k ovládání bomby?
Btw. v jen trochu "normalnim" pravnim state je tahle podminka nevymahatelna. Faktem je ze o existenci takoveho statu v nam znamem vesmiru zacinam cim dal tim vic pochybovat.
Věta je sice vágní, ale na druhou stranu:
a on tu licenci přesto nechce změnit. Z toho vychází, že ta věta je z nějakého důvodu důležitá, není tam jen pro okrasu nebo omylem – a uživatelé by ji měli brát vážně, nebo si vybrat jiný software, který je tak neomezuje, když nemůžou zaručit, že se s tím softwarem bude konat jen „dobro“.
A kdo rozhodne, která ustanovení smluv můžu jen tak s klidem ignorovat a která mám brát vážně?
Jsou tu spousty licencí všech možných typů, od ekvivalentů public domain až po silně copyleftové. Vybere si opravdu každý. A jsou to licence srozumitelně a jasně napsané, často je psali dobří právníci nebo jsou alespoň ověřené léty praxe a používá je řada autorů. Když si místo toho někdo vybere nebo vyrobí licenci jako JSON, tak mi z toho vychází, že je to buď
Taky je možnost, že mělo jít o trolling právního systému, ale v tom případě měl autor zkrátit období nejistoty na minimum, dohnat to co nejdříve před soud a nechat ho vytvořit precedent.
natož aby někdo rozhodl, že je ta podmínka platná.To si myslíš ty, jenže, ty jsi právník, nebo na to jdeš obyčejným selským rozumem? Ono totiž doby, kdy se právnické záležitosti řídily zdravým selským rozumem jsou bohužel už dávno pryč. Další věc je, že autor v té své přednášce jasně řekl, proč tam tu klazuli dal - je to jeho příspěvek do War on Terror. Umím si například představit, že někdo v USA vyvine online nástroj pro šifrovanou komunikaci a použije přitom jslint a/nebo jsmin. Následně se nástroj znelíbí establishmentu, který bude hledat cestu, jak ho odstranit (takové věci se dějí). Tahle blbá řádka v licenci může být pro takový účel přímo skvělá - stačí prohlásit, že tento software používá kdejaký tenorista a/nebo Peter File a je vymalováno. Uznávám, že výše popsaný příklad je trochu vykonstruovaný, ale stále je příliš reálný na to, aby se ta klazule dala prostě jen tak ignorovat. Podmínky pro štítek "svobodná licence" tahle licence prostě nesplňuje.
autor v té své přednášce jasně řekl, proč tam tu klazuli dal - je to jeho příspěvek do War on Terror.Aha. A z které strany, prosímtě?
Tiskni
Sdílej: