Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Troška nostalgie. Připomíná mi to testování uCLinuxu 2.0 včetně podpory síťové karty na naší desce MO_CPU1 (zdokumentované v diplomové práci Michala Sojky z roku 2003)
Desky se stále ještě pro reálné robotické aplikace používají, ale přesto, že Linux na ní chodil, tak to byl jen pokus a vzhledem k overheadu to nemá kromě získávání smysl. Udržuji pro desky podporu pro RTOS RTEMS, který je dostupnému množství paměti přiměřenější, ale hlavní aplikace robotického kontroléru je napsaná natvrdo na HW s řídicí smyčkou v přerušení a vlastní regulátory jsou zoptimalizované v assembleru, aby se řízení osmi os na 1 kHz stíhalo. V dnešní době ale přecházíme a používáme ARMy Cortex-M4F a Cortex-A8.
Co se týče řady Motorola 683xx, tak je byl z mého pohledu nepřátelštější mikrokontrolér, co znám. Žádná překvapení, periferie chodily tak jak bylo v manuálu a manuál byl dokonale strukturovaný. Například SPI řadič jsem podle manuálu naprogramoval na několik periodických přenosů s různými parametry a výsledek chodil hned na první spuštění. Současné manuály často psané v Číně a nebo odbyté s neúplným popisem registrů a koncepce jsou proti tomu neštěstí. Potom ještě postupně vyjdou errata, kde se člověk dozví, že v každé periferii jsou alespoň dvě chyby, které za určitých okolností vedou k nedefinovanému chování. Prostě M68k byla jiná doba, pomalejší, ale s důrazem na spolehlivost.
No nic tak zpátky k LPC1778 a druhému koprocesoru který máme navržený v FPGA. Už to umí víc než naše dřívější systémy, mnohem rychleji a alespoň ta část na ARMu je celá v C, ale do preciznosti a míře otestování starší aplikace to má ještě daleko. Jinak na LPC také existuje uCLinux, ale čas s tím ztrácet nebudeme. To je lepší už i RPi nebo raději AM335x nebo i.MX5x/6. RTEMS nám na tom naopak chodí pěkně.
A navíc zajímavou periférii: 2ks vestavěných Microdrivů. Vsadím se, že pro ty blokové ovladače do jádra ještě nikdo ani nezkusil napsats/blokové/páskové/
crw-rw---T 1 root tape 9, 128 Nov 3 09:18 /dev/nst0 ^
$ ls -alh /dev/st0
brw-rw---- 1 root operator 5, 0 May 3 2011 /dev/st0
Je pravda, ze kdyz se pristupuje na pasku primo, tak je to znakove. Ma to v Unixu dvoji interface.
Tiskni
Sdílej: