OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
neboj nic se mi nestalo jenom nato prostě kašlu :D ;D
ale na flašku s alkoholovou dezinfekcí ti stačí to brčko pod rouškou ne?? :O :D ;D ;D
Sestavte si Fedoru na míru, třeba pro cloudTo už pak nebude Fedora.
Omlouváme se za komplikace, ale jinak to letos bohužel nejde.Omlouvat se nemusíte, stačí, když se přizpůsobíte nové situaci a zajistíte občerstvení i pro vzdálené účastníky. Pošta stále funguje, kromě toho je tu spousta dalších firem, které umí doručit balíček s občerstvením. Myslím, že rozumným minimem by byla malá termoska s kávou a pár chlebíčků. Řízky a ovoce samozřejmě potěší taky. S takovýmto zázemím není problém zhlédnout pár přednášek a třeba i poslat nějaký dotaz přednášejícímu, aby měl pocit, že je na konferenci a má kontakt s publikem. Mimochodem, uvažovali jste o doručování pomocí dronů? Jsou tu projekty jako AdruPilot nebo PX4 - to by myslím bylo zajímavé a mělo souvislost i s tématem konference. Řada mých vrstevníků dnes raději ani nevychází z bytu, ale otevřít okno a přijmout balíček od dronu většinou není problém. Případně dron může složit náklad na balkón, kde lze ty věci snadno vydezinfikovat nebo nechat chvíli v karanténě. Také bych doporučoval přejmenovat akci na GNU/LinuxDays, protože o jádru (kernelu) tam těch přednášek je minimum a většina se týká celého operačního systému. A kromě "streamování" po tzv. internetu by nebylo špatné dělat přenos i rádiem - asi by to chtělo se domluvit s ČTU na dočasném licencování nějaké frekvence, ale na tu chvilku by to snad neměl být problém. Ne všichni totiž mají doma internet. Spousta, hlavně dříve narozených, občanů komunikuje s okolím právě prostřednictvím rádia. Někteří chodí přes PR na BBS, ale nejrozšířenější je stále hlasová komunikace a morseovka. Teď máte jedinečnou příležitost dokázat, že mladá generace není tak bezohledná a omezená, jak se říká!
Tiskni
Sdílej: