Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Byly zveřejněny informace o bezpečnostní chybě CVE-2017-6074 v Linuxu zneužitelné k lokální eskalaci práv. Jde o chybu v podpoře DCCP (Datagram Congestion Control Protocol). Do linuxového jádra se dostala v říjnu 2005. V upstreamu byla opravena 17. února (commit). Bezpečnostní chyba byla nalezena pomocí nástroje syzkaller [Hacker News].
Tiskni
Sdílej:
On to Andrej Konovalov v jednom z těch mailů píše:
Anyway, my bet was that DCCP is poorly tested and maintained and I decided to try fuzzing it specifically with syzkaller. I found a few bugs, one of them is an exploitable double free.
Pokud vím, DCCP se opravdu v praxi moc nepoužívá. SCTP někde ano, ale zaslechl jsem nějaké zmínky, že tam, kde se používá ve větším měřítku, často nepoužívají implementaci z linuxového jádra, ale nějakou jinou. Někde se ale určitě používá i ta linuxová implementace, protože už jsem na to měl nareportované nějaké bugy.
V případě téhle chyby je ale situace horší, protože ke zneužití lokálním uživatelem stačí to, že je modul nainstalovaný (naloaduje se automaticky, pokud někdo zkusí vytvořit DCCP socket).
Což není zase až tak překvapivé, pokud víte něco o tom, jak ten proces funguje. Jestli o to tak moc stojíte, ten patch se IIRC aplikuje naprosto hladce na cokoli přinejmenším od 3.0 (IIRC i na 2.6.32) a i na 2.6.16 byla potřeba minimální úprava, ke které není ani potřeba rozumět tomu kódu.
Pokud DCCP nepoužíváte - a to téměř jisté nepoužíváte - stačí ten modul smazat a je po problému (případně odloadovat, pokud by náhodou byl už naloadovaný).
Len ma prekvapuje že dochádza k zbytočnému oneskoreniu schválenia bezpečnostnej záplaty priamo v prípade vanilla jadra.
Tam k žádnému zpoždění nedošlo. Patch byl poslán do netdev listu 16.2., 19.2. už byl v mainline a téhož dne vyšla 4.10 i s ním. (Mimochodem, embargo na detailní informace o té chybě oficiálně skončilo až ve středu 22.2.)
Co se týká stable updatů, viz první větu mého minulého příspěvku. Proces přípravy a vydávání stable updatů není optimalizován na to, aby opravy vážnějších bezpečnostních chyb byly ve vydaném updatu v minimálním možném čase. Pokud chcete tohle, používejte distribuční jádro.
Tak ještě jeden zoufalý pokus. Proces vydávání stable updatů funguje svým víceméně pravidelným tempem a nebere ohled na to, že se v některé jeho fázi (v tomto případě den před vydáním) nějaká bezpečnostní chyba stala mediální hvězdou. (Občas vyjde mimořádný opravný update jen s jedním fixem, ale to se stává spíš v případech, že se bezprostředně po vydání updatu přijde na to, že přináší regresi, která je buď hodně kritická nebo se týká hodně uživatelů.) Pokud tomu chcete dál říkat "plánované zdržení", tak si to užijte, to je váš problém.
Nezbývá mi než zopakovat: pokud chcete mít kritické security fixy ASAP, nepoužívejte Gregova jádra, od toho jsou tady distribuce.