Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Ono je pravda že OSM na Sahare toho veľa neukážeAle když je to potřeba, tak právě OSM se používá pro humanitární mapování (např. Missing Maps), nikoliv proprietární mapy jablečné či písmenkové.
Seznam prebera OSM mapy a k POI umoznuje pridavat fotky. Lenze importuje aj body kde nic realne neexistuje pretoze je tam napr tag fixme: set exact position a varianty.to fakt nedokážeš pochopit těhle pár slov?
S tym, ze ked si to clovek nepozrie na osm tak pride na miesta kde sa neciti zrovna 3x bezpecne.Takže si išiel naslepo po neznámom teréne, náhodou si narazil na POI s príznakom FIXME, a vtedy si sa necítil bezpečne. Mal by si niečo zmeniť.
Tým zadarmo si myslel Google Maps?
Jenom tady ze sebe děláš nevzdělaného idiota... Skutečnost je taková, že pokud jde o přístup ke geografickým datům, tak skoro žádný jiný stát na světě nemá tak otevřená data jako USA. V drtivé většině případů se tam dodržuje princip "public money, public data" a to co veřejně poskytují agentury jako NASA nebo NOAA jim můžeme jenom závidět. A jen tak mimochodem, prvotní data z USA v OSM vznikla z TIGER od US Census Bureau, na OSM wiki je o tom celý článek, kde se dozvíš i to, proč už se nyní aktuální TIGER data nepoužívají...
Ne, to je zcela cíleně směrováno na tebe a tvoje nesmysly typu:
V civilizovaných krajinách je slobodný prístup ku informáciám, vrátane zoznamu a koordinátov ulíc.
protože o tom, jaká data jsou v USA (nebo lépe "z USA", neb poskytují volně i data mimo USA) volně dostupná nevíš očividně vůbec nic a přesto tady jedeš celé vlákno "údernické agitky", jak je to tam hrozné...
Tiskni
Sdílej: