abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    včera 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 12:00 | Nová verze

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    23.6. 21:00 | IT novinky

    Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    23.6. 15:55 | IT novinky

    Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.6. 12:22 | IT novinky

    Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    23.6. 10:55 | Nová verze

    V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1982 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek



    Vložit další komentář
    Gilhad avatar 23.1.2020 12:06 Gilhad | skóre: 20 | blog: gilhadoviny
    Rozbalit Rozbalit vše Re: minitrd: 20x rychlejší initramfs (initrd) od nuly
    Tak vam nevim proc, ale vzpomel jsem si na tento velmi efektivni trik - pigzip - http://hackles.org/cgi-bin/archives.pl?request=310 :)
    23.1.2020 12:41 Sněhulák
    Rozbalit Rozbalit vše Re: minitrd: 20x rychlejší initramfs (initrd) od nuly
    Pojďme přepsat všecko do Go, hlavně kernel. To céčko je tak překonaný.
    23.1.2020 12:52 B
    Rozbalit Rozbalit vše Re: minitrd: 20x rychlejší initramfs (initrd) od nuly
    Go neumím a nikdy jsem v tom nedělal, ale C je prasárna, kterou je třeba vymýtit.
    23.1.2020 13:05 Sněhulák
    Rozbalit Rozbalit vše Re: minitrd: 20x rychlejší initramfs (initrd) od nuly
    Tak to je poznat, žes Go nikdy neviděl :-D Ale na Scala Native by mě možná ukecali :-D
    Bedňa avatar 25.1.2020 22:23 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: minitrd: 20x rychlejší initramfs (initrd) od nuly
    Kernel? To je fakt blbosť, páč Go si práve tie nízkoúrovňové veci rieši samo a to nikto kto chce procesy riadiť nechce.
    KERNEL ULTRAS video channel >>>
    Josef Kufner avatar 25.1.2020 23:34 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: minitrd: 20x rychlejší initramfs (initrd) od nuly
    Ale třeba v Rustu už bych si to dokázal představit a asi by to i víc pomohlo než překáželo.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    Bedňa avatar 25.1.2020 23:45 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: minitrd: 20x rychlejší initramfs (initrd) od nuly
    Neviem či si si to všimol, ale ten systém je už aj hotový :-) Skúšal som ho už dosť dávno a funguje veľmi dobre.
    KERNEL ULTRAS video channel >>>
    Josef Kufner avatar 26.1.2020 00:26 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: minitrd: 20x rychlejší initramfs (initrd) od nuly
    "Hotový" je poněkud optimistické, ale rozhodně jde o zajímavý počin.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    Bedňa avatar 26.1.2020 00:27 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: minitrd: 20x rychlejší initramfs (initrd) od nuly
    Tak je to proof of concept, že to v Ruste ide.
    KERNEL ULTRAS video channel >>>
    Josef Kufner avatar 26.1.2020 11:24 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: minitrd: 20x rychlejší initramfs (initrd) od nuly
    To rozhodně. Potíž je, že dokud to nebude umět používat ovladače napsané pro Linux, tak to nemá šanci v praxi uspět. Tím, že přidávají i svoje GUI, si vzali příliš velké sousto. Kdyby "jen" rozchodili Wayland, udělají líp.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    23.1.2020 12:54 Peter Golis | skóre: 65 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: minitrd: 20x rychlejší initramfs (initrd) od nuly
    Čas samotnej kompresie pri vytvorení initrd nie je až taký podstatný, a čas dekompresie daného initrd pri boote je dosť krátky. Ale o koľko sa pri použití tohoto projektu urýchli samotná inicializácia HW pri načítaní jadra a ovládačov?
    23.1.2020 16:39 jiwopene | skóre: 31 | blog: Od každého trochu…
    Rozbalit Rozbalit vše Re: minitrd: 20x rychlejší initramfs (initrd) od nuly
    Můj initrd je jen staticky linkovaný busybox, bashový skript a pár dalších pomocných soubrů (staticky linkovaný LVM). Nevím, proč by se to mělo takhle komplikovat, když stačí, aby se nastavil LVM root oddíl a zavolal jeho init. Nic moc ke zrychlování není, stejně to většinu času stojí při čekání na disk během nastavení LVM a mountu.
    .sig virus 3.2_cz: Prosím, okopírujte tento text do vaší patičky.
    23.1.2020 16:47 jhrcz
    Rozbalit Rozbalit vše Re: minitrd: 20x rychlejší initramfs (initrd) od nuly
    a mne třeba rychlost ve fázi komprese celkem zajímá, jelikož je to operace co zdržuje každý update kernelu (na centosu).
    23.1.2020 21:33 kvr
    Rozbalit Rozbalit vše Re: minitrd: 20x rychlejší initramfs (initrd) od nuly
    V zásadě zrychlil kompresi paralelismem a samotný initrd přepsáním ze shell do kompilovaného jazyka, žádné velké překvapení. Nečekal bych velký rozdíl v rychlosti mezi Go a třeba C, případně i Perl nebo Python, s tím, že ty higher-level jazyky jsou jednodušší a Go si nese v tomto případě výhodu s nulovými runtime závislostmi. Takhle se dá zrychlit prakticky všechno, souhlasím, že spíš shell je největší zlo na programování, napsat skutečně korektní shell script je peklo (parametry, mezery, minus ve jménech souborů apod).

    Ohledně komprese mě spíš překvapuje, zda je cpio+cokoliv dobrá varianta. Čekal bych, že kernel bude potřebovat jenom část modulů a nějaká forma random-access filesystemu (zipfs) by byla logičtější...?
    24.1.2020 12:24 trubicoid2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: minitrd: 20x rychlejší initramfs (initrd) od nuly
    mně se zdá, že initrd uvnitř je stejný, minitrd jej jen rychleji vytváří, bez použití skriptů

    a k tomu pigz: super, ale stejně se od gz upouští ve prospěch lzo nebo lz4 kvůli větší rychlosti rozbalování
    25.1.2020 21:05 jiwopene | skóre: 31 | blog: Od každého trochu…
    Rozbalit Rozbalit vše Re: minitrd: 20x rychlejší initramfs (initrd) od nuly
    initrd funguje tak (zjednodušeně řečeno), že se do RAM načte obraz disku a ten se připojí jako FS. Takže tam může být třeba ext2 (tedy ten, který se docela často používal před cpio) nebo squashfs (komprimovaný a random-access – znáte z live disků).

    initramfs (ta varianta založená na cpio) se dá rozkouskovat do více cpio archivů, které pak pro jádro vypadají jako jeden – viz např. načítání mikrokódu. Kdyby zavaděč dokázal nějak rozumně „uhádnout“ potřebné moduly, což by GRUB asi mohl umět, může zavaděč načíst jen ty části, které jsou nutné.
    .sig virus 3.2_cz: Prosím, okopírujte tento text do vaší patičky.
    Josef Kufner avatar 25.1.2020 21:26 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: minitrd: 20x rychlejší initramfs (initrd) od nuly
    Kdyby zavaděč dokázal nějak rozumně „uhádnout“ potřebné moduly
    To se řeší tím, že se do initramfs či initrd dají jen ty potřebné. Viz MODULES=dep v /etc/initramfs-tools/initramfs.conf (alespoň na Debianu a podobných).
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    k3dAR avatar 25.1.2020 22:44 k3dAR | skóre: 63
    Rozbalit Rozbalit vše Re: minitrd: 20x rychlejší initramfs (initrd) od nuly
    na beznem x86 to podle me nema cenu resit, rozdil 2s pri startu nebo par MB navic ktere se pro pprepnuti na rootfs stejne zahodi... neco jine je embeded, tak to jiste vyznam ma, na Palm(Xcale) s Linuxem sem delal init jen s vybranejma modulama, busybox v uClibc a do squashfs, usetrilo se asi pul mega a 7vterin :)
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    24.1.2020 09:28 Vantomas | skóre: 32 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: minitrd: 20x rychlejší initramfs (initrd) od nuly
    Jaktože initramfs ještě neobsadil systemd? Ten taky nemá žádný shell skripty.
    24.1.2020 17:28 Cabrón
    Rozbalit Rozbalit vše Re: minitrd: 20x rychlejší initramfs (initrd) od nuly
    Já tam systemd mám :-P

    ... a téměř nic jiného. Rozbalí se to, spustí systemd, během asi dvou sekund jsou nahozené služby a startuje gdm, jede se z ramdisku. Storage se mountuje až po přihlášení uživatele (do té doby nejsou LUKS klíče).

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.