Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Na serveru Linux-Watch vyšel článek vyjadřující názor, že na světě je "zatraceně mnoho linuxových distribucí" a že světu Linuxu by prospělo, kdyby se více konsolidoval.
Tiskni
Sdílej:
MNOHO vyvojaru by si opravdu melo uvedomit, ze pokud si budou svym pocinanim jen dokazovat, jak jsou dobri v splacani neceho, nikomu tim neprospeji...
A čemu to vadí? Komu by měli prospívat? Prostě svobodně dělají co je baví. Výrobců aut je taky spousta, různých druhů a kvality a co? Zakážeme jim to? Proč pro Boha? Když se jim chce s tím dělat ať se s tím dělají - vás nikdo nenutí to používat.A presne to jsem mel na mysli, kdyby neexistovali, zbylo by vice casu pro ty (jak rikate) dva hlavni proudy a vydelal by jak vyrobce tak predevsim i zakaznikNesouhlasím, ale dneska už nemám chuť ani sílu o něčem ještě flamovat, takže se prosím spokojte jenom s tímto prohlášením
Zas tých mainstreamových distribúcií nie je tak veľa - veľká päťka (Ubuntu, Mandriva, Suse, Fedora, Debian) a za ňou v závese ešte dve solídne distribúcie (Gentoo, Slackware). Ostatné sú len klony, odvary, individuálne pokusy a pár úzko špecifických distribúcií, aj keď tu je škoda používať pojem distribúcia.LOL! Specielně mě dostala ta poslední věta napsaná hned po výčtu "velké pětky" ze které jsou hned tři distra klony něčeho jiného a čtvrtá k tomu nemá až tak moc daleko ;) A ten předobraz tam chybí. Když už, tak by ta velká pětka měla vypadat nějak jako: RedHat, Debian, Slackware, Suse a Gentoo. Ale to už je celkem jedno, klidně by to mohla bejt i velká dvacítka nebo padesátka, když to bude někdo používat a bude mu to vyhovovat, ne?
To je pořád dokola. Lidi se neshodnou ani na tom, zda se má Linux nějak masově prosazovat mezi BFU (já si to např. nemyslím, a pokud ano, tak to mají dělat jmenované firmy, kterým se platí za podporu, etc., nikoli my), natož jakými prostředky.Myslím, že dnes se většina lidí o toto snaží. Proč by jinak přibývalo klikacích distribucí?
Příklad: Naimplementuješ třeba někde chování stejné, jako je v MS Windows. Někdo ti řekne, že to je úžasné, protože lidi snáz přejdou. Někdo jiný ti řekne, že to předtím fungovalo správně a že když bude GNU/Linux stejný jako MS Windows, tak bude stěží lepší než MS Windows.A to je právě to co by nebylo správné. Nejde o to jaké chování to bude mít, ale aby každý pořítač s Linuxem s nímž přijde BFU do styku se choval VŠUDE STEJNĚ. Stačilo by tak málo.. jedna položka ve správci přihlášení s JEDNÍM všude stejným názvem, která by spustila např. Gnome se stejným nastavením a stejným chováním jako všude jinde. Někdo možná namítne, proč Gnome, když KDE je lepší? Ale já řikám, že neni až tak důležitá dokonalost jako jedno a totéž chování.
Stačilo by tak málo.. jedna položka ve správci přihlášení s JEDNÍM všude stejným názvem, která by spustila např. Gnome se stejným nastavením a stejným chováním jako všude jinde.Jde o to volbu, možnost mít "to samé" kdekoliv. My dva to neoceníme, ale garantuji Vám, že sekretářka, manažer či uklízečka tuto volbu u každého počítače s Linuxem ocení.
Linuxovému světu by prospělo, kdyby vývojáři pochopili, že to co je považováno za největší výhodu, tedy možnost volby a různorodost je právě největší překáška k tomu, aby se Linux mohl reálně prosadit.Už první věta popírá sama sebe.