Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
ln -s
Ono dost za sebe mluví i to, že homo abíčkuouš má potřebu se do krve hádat už i tom, že lidi nemají používat ten a ten multimediální přehrávače, protože... v tomhle případě fakt úplně nevím proč*.
Sice jsem zvyklej na jiný věci, ale s MPV fakt problém nevidím, to je na rozdíl od někdejšího CLI-only MPlayeru regulérní "just works" software. Dokonce i na Windows. Paradoxně ho začala preferovat i moje sestra, který jsem to nainstaloval původně jako nouzovku pro případ, že jí nějakej zvláštní soubor nebude fungovat v primárním přehrávači).
* zatímco třeba v takových těch slavných případech emacs × vim jsou aspoň reálný argumenty - oba jsou to příšerný fosilie jejichž dodnes trvající používání je historickej omyl :)
psal jsem: každý uživatel v ní má vlastní nezávislý prostorty na to píšeš:
Neumíš udělat víc skupin uživatelů?kdy jsi naposledy pochopil psaný text? roku 1985?
každý uživatel v ní má vlastní nezávislý prostorTakže každý uživatel má svou nezávislou kopii každého filmu? Takhle to asi nebude, že, takže to nechápeš spíš ty
Takže každý uživatel má svou nezávislou kopii každého filmu?Gratuluju, jsi pravděpodobně první uživatel linuxu co asi nepochopil multiuživatelský systém
A mimochodem, už v tom roce 1985 jsem měl knihovnu seřazenou podle žánrů, ten systém v ní dodržuji dodnes.Přesně jako můj děda - ten ale pak alespoň neměl problém přiznat, že některé věci jsou už na něj těžké k pochopení a že jim nerozumí Moc si ho do teď vážím
MPV byl skvely v dobe windows a ruznych posahanych kodeku a v linuxu kde nic jineho nebylo...Nebyl to spíše původní MPlayer?
To je furt dokola, víc chrastítek nacpaných do mušle je napytel.
Mezitím HRTF pro stereo…
Čum, na co reaguju (pomůcka: odkaz Výše).
Airpody mě neberou, neláká mě strkat si do uší baterky, ať už od Apple, nebo jiného původu, ani podporovat výrobu elektroodpadu.
Tiskni
Sdílej: