Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Já jsem ráno v inboxu našel e-mail zaslaný na mou osobní pracovní adresu, který na první pohled vykazuje všechny příznaky phishingového SPAMu: dvě velká tlačítka "tady si změňte heslo", nakřáplý formát, pitomou legendu (jsme UBNT a někdo nám hacknul databázi hesel v cloudu, změňte si heslo) a odkazy kamsi do ztracena. Podotýkám, že s UBNT toho nemám mnoho společného - neuvědomuji si, že bych jim dával svou adresu (ale paměť je děravá).
První Received hlavička:
mail200.atl121.mcsv.net (Mailchimp)
Všechny odkazy v e-mailu vedou sem (liší se náhodné stringy na konci):
RADĚJI NEKLIKAT:
https://ui.us8.list-manage.com/track/click?u=[chrchel1]&id=[chrchel2]&e=[chrchel3]
Pokud je to legitimní, tak jsou UBNT už několikátá dementní megakorporace, která není schopná rozeslat legitimní mail tak, aby to na první i druhý pohled nevypadalo jako standardní smrdutý phishing
Ale možná je to phishing, operativně narafičený v reakci na zveřejněné skutečné napadení
Takových spamů teď chodí plno, vydávají se za DHL, FedEx, Českou poštu atd., vyhrožují, že balíček pošlou zpátky, a říkají, že máš zaplatit malý poplatek. Spíš bych tedy řekl, že to byla náhoda. Přišlo to na stejnou adresu, jako jsi dával FedExu? Na tohle se právě hodí používat unikátní adresy. Většinou už z adresy příjemce hned poznám, že jde o spam/scam.
V nejjednodušší variantě stačí ručně přidat alias do souboru /etc/aliases
nebo do databáze, podle toho, jak je poštovní server nastaven. Z pohledu odesílatele není poznat, zda jde o schránku nebo alias – vše pak končí v jedné naší schránce.
Co se týče článku, chystám se přeinstalovat jeden svůj poštovní server a při té příležitosti napsat nějaký aktualizovaný návod, jak provozovat vlastní server (e-mail, kalendáře…). Tak budu myslet i na ty unikátní adresy. Snad se k tomu dostanu někdy v dohledné době.
A nějaké aktuální "best practices" by se určitě hodily (a nejlíp návazná debata, mňam)Mně přijde, že to je spíš ezoterika a věci co člověk moc neovlivní. GMail mě házel do spamu kvůli user-agentu. t-online.de mě odmítalo kvůli IP adrese, protože asi sousedi na VPS hostingu spamovali. Jinak mám SPF a DKIM a docela v pohodě, asi by to chtělo i DMARC, to musím nastudovat. A pak ještě pozor na backscatter spam, snadno se dá poštovní server nastavit blbě a pak ho posíláš. A pokud máš více uživatelů s různými zavirovanými zařízeními (Windows, Android), tak jim chceš omezit počet mailů co můžou za hodinu poslat, protože jim někdo ukradne heslo a pak přes tebe spamuje. To dělá postfwd, což je příšerný software, ale taky protokol kde dáš postfixu
smtpd_recipient_restrictions = check_policy_service inet:127.0.0.1:10040a on se pro každý mail připojí na tu adresu, pošle kdo ho posílá a tak, a očekává odpověď action=rozhodnutí.
Tiskni
Sdílej: