Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Kdysi mi tenhle vzhled připadal hnusný, ale postupem času, jak se v „moderním GUI“ dělá vše placaté, mizejí stíny, mizí plastičnost tlačítek, mizejí posuvníky (chytit posuvník myší a pohnout s ním dá dneska sakra dost práce1) a hranice mezi okny (největší peklo je to při používání vzdálených ploch, což mi potvrdili i další lidi, ale i bez nich je to zlo), grafika na tvorbu ikon nebo loga dneska už prakticky nikdo nenajímá – jen tam narvou monochromatické piktogramy, typicky z generických fontů nebo nějakého clipartu, hlavně, že to je levné… se mi to CDE nakonec začíná líbit, resp. je užitečnější než „moderní“ desktop. Smutné na tom ovšem je, že CDE je pořád stejné, nezlepšilo se, přesto je relativně lepší…
Tenhle klon možná nějaké inovace přinese, ale těžko říct, jestli je to správný začátek a základ. Osobně bych se odpíchnul spíš od KDE 2 (ani ne tak od jeho kódu, jako spíš od jeho stylu a funkčnosti).
[1] zejména ve Firefoxu ve 4K rozlišení
chytit posuvník myší a pohnout s nímIdeál keď človek robí na notebooku, vybehne si na rýchlo a nezoberie si myš.
+--------------------------------------+ | | | | | | | meanwhile in GNOME | | | | | | | +--------------------------------------+
Další verze Firefoxu mne posunula zase o krok blíž k přechodu jinam. Jak jsou na tom Pale Moon a SeaMonkey (zajiímá mne hlavně (ne)kompatibilita s webovými stránkami)? Kdysi jsem je používal a byl jsem spokojený. Posuvník jsem zvyklý používat jako přibližnou indikaci toho, v jaké části dokumentu jsem a jak je dlouhý. Zjistil jsem to až teď, když tam není¹. Do té doby mi to připadalo jako samozřejmost.Od vydání nového Firefoxího vzhledu používám tenhle balík CSS a zatím to stále funguje a vrací zpět do funkčního stavu. https://github.com/black7375/Firefox-UI-Fix/tree/photon-style
Tiskni
Sdílej: