Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Tak zrovna tohle varování úplně zbytečné není. Ale abychom se někam posunuli a situace se zlepšila, je potřeba se přestat používat proprietární software (pro kritické úlohy a infrastrukturu to platí dvojnásob) a snižovat komplexitu softwaru.
"Podle nezávislých odborníků stojí za tzv. hackem nejspíš nespokojený zaměstnanec samotné firmy, který využil backdoor původně určený pro americkou rozvědku."
K tomu nezbývá než dodat. Může ještě někdo věřit americkému software, či software dodávanému americkou firmou po tom co odhalil Edward Snowden?
a. Network Performance Monitor b. Server and Application Monitor c. Network Configuration Manager d. Virtualization Manager e. NetFlow Traffic Analyzer f. Log Analyzer g. Storage Resource Monitor h. IP Address Manager i. VoIP and Network Quality Manager j. User Device Tracker k. Server Configuration Monitor l. Web Performance Monitor m. Database Performance Analyzer n. Patch ManagerKdo s čím zachází, s tím také schází.
Podle nezávislých odborníků stojí za tzv. hackem nejspíš nespokojený zaměstnanec samotné firmy, který využil backdoor původně určený pro americkou rozvědku.To vypadá, že si Burgeři naběhli na svoje vlastní vidle. Skrze tento spyware byla zřejmě napadena i řada amerických úřadů a institucí. A jako obvykle za to prý můžou Ušanky
The company earlier this week took down a web page that boasted of dozens of its best-known customers, from the White House, Pentagon and the Secret Service to the McDonald’s restaurant chain and Smithsonian museums.Tady je ohroženo samotné smažení karbanátků na vyjetém oleji, stejně jako požírání bílého pečiva a pití přeslazených limonád. Když se do toho teď ruští hackeři pustí, tak pak přijdeš do Mekáče a tam tě přivítá medvěd s ušankou na hlavě a místo hranolek, hamburgeru a Coca-Coly dostaneš boršč, kaviár a vodku. To bys vážně chtěla? Vždyť to je útok na samotnou podstatu jejich civilizace! Americké děti pak místo M&M's budou v dřepu pojídat slunečnicová semínka. Ale jinak máš pravdu, že si za to můžou sami...
https://www.youtube.com/watch?v=0JQ0xnJyb0A https://www.youtube.com/watch?v=cDfMI5ahbJI https://www.youtube.com/watch?v=8HZ4DnVfWYQ https://www.youtube.com/watch?v=WAbRtvAbyF0
Tuhle firmu si pamatuji – před lety mi posílali různé spamy, bylo toho docela dost, myslím, že jsem je tehdy hlásil na ÚOOÚ a blokoval.
SolarWinds chtěli, abych si zdarma stáhl nějaké jejich nástroje a provozoval je u sebe na síti nebo abych používal jejich verzi PuTTY…
Ostatně, zase to souvisí s komplexitou softwaru, o které jsem nedávno psal.
Komplexita systému má řadu negativních dopadů. Obvykle se projevují nepřímo a se zpožděním a nebývá jednoduché si je spojit s konkrétní příčinou. To někdy vede k falešným nadějím v řešení, která ve skutečnosti řešením nejsou (např. přidání dalšího nástroje či technologie) a problém spíše prohlubují.
…
Začneme otázkou bezpečnosti: program může obsahovat záměrně vložené chyby tzv. zadní vrátka, která do něj vložil autor – ať už z vlastní vůle nebo na nátlak někoho jiného (tajné služby, nadřízení atd.). Čím komplexnější program je, tím je větší šance, že se tuto vadu podaří utajit a útočník ji bude moci zneužívat proti uživatelům. Jakkoli to může znít paranoidně, tohle se skutečně děje.
…
Během poslední dekády došlo také k obrovskému nárůstu komplexity v oblasti nástrojů podporujících provoz softwaru. … Tyto podpůrné systémy slouží k různému monitorování, sestavování, nasazování, orchestraci, generování grafů, logování, virtualizaci, kontejnerizaci, filtrování, směrování síťového provozu atd.
…
Neříkám, že bychom se měli vrátit na stromy a štítit se použít jakoukoli novější či složitější technologii. Ale měli bychom přesně vědět, co a proč používáme a umět alespoň zhruba vyčíslit, co nás to stojí a co nám to přináší.
A o tom, že svěřit kritickou infrastrukturu proprietárnímu-nesvobodnému softwaru, je nerozum, snad ani nemluvě.
Tiskni
Sdílej: