OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
To vypovida o tom, ze je asi bezpecny, resp. ze ma nejake featury, ktere bezpecnost zvysuji, ale nerika to nic o tom, ze by to bylo bezpecnejsi, nez treba RC.Tohle naštěstí neplatí. Je diametrální rozdíl mezi garancí, že něco nemůže být zneužito a negarancí zneužití. Cypht garantuje díky mnohým architektonickým, programátorským atd. rozhodnutím vysokou bezpečnost. RC nic takového nedělá (a ani nemůže, protože není od začátku navržený na bezpečné zacházení s daty).
ale nechce se mi verit, ze by to RC neumel, mrknu se.Vždyť jsem odkázal i přímo na GitHub issue, kde to je zmíněné (od roku 2006!). Mimochodem tohle neumí ani ten Thunderbird - ten sice umí více účtů, ale jsou tupě nasázené za sebou a nejsou vůbec propojené ani nic podobného (výjimkou je výběr účtu, ze kterého chci poslat novou zprávu). Tomu rozhodně neříkám dostačující podpora více účtů. Vskutku jsem neslyšel o žádném emailovém klientovi, který by to uměl tak jako Cypht (a to jsem měl tu čest déle než jeden rok dělat maintainera muttu jakožto vysoce konfigurovatelného emailového klienta). Nakonec děkuji za to osvětlení proč se Cypht nelíbí. Souhlasím, že podobnost s TB či RC je téměř nulová, takže pokud se bez ní někdo neobejde, pak pro něho Cypht není vhodná volba.
celou dobu sebou raději všude tahám NB (koupil jsem si malej) + Thunderbird.Já budu rozjíždět právě Cypht jakmile se podaří pohnout s batch modulem. Nyní to řeším přesně tak jak píšeš - Thunderbird na NB. Tahle kombinace má však také mouchy - např. protože su většinu času v zahraničí v různých zemích a emailové účty mám také v různých zemích a emailoví provideři/firmy mají většinou zakázané využívání jejich lokálních SMTP z cizí země (a jiné než lokální SMTP, tedy nějaké v cizí zemi, neposkytují). Tedy musím vždy v dané zemi mít někde server, přes VPN či SOCKS se připojit a poté teprve používat Thunderbird. Cypht by odstranil tu nutnost VPN, SOCKS a Thunderbird, ale stejně bych ho musel mít na více serverech v různých zemích (což mi však již tak nevadí - sdílení konfigurace je s Cypht docela hračka).
Tiskni
Sdílej: