Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Avoid unwanted network interactions during runtime. There must be no „call home“ or update-checks without user's explicit consent.
Netrvalo to ani pět let a balíček už se (skoro) dostal do Debianu... Že by jednou přeci jenom došlo i na některé starší požadavky?
Principielně špatně je to, že žádný balíček neexistuje.A to je právě ta (ne)schopnost, na které pro včlenění toho balíku záleží. A zjevně se ještě nenašel nikdo, kdo by pro příslušný software příslušnou schopnost měl. Ale snažte se, třeba jednoho dne překonáte svoji zapšklost a povede se vám jak vyrobit balíček, tak se dohodnout s jinými lidmi
[o Debianu] - Bavit se s někým, kdo za tebou se svým tržním podílem hluboko pod 1% přijde a začne ti diktovat nesmyslné požadavky jak máš psát svůj SW je pouhá ztráta času, nic víc. - distributorem, který má tržní podíl hluboko pod 1% [ o pozadavku Debianu mit GPL hlavicky ve vsech souborech] - Je to zcela zbytečná práce, která se dá věnovat něčemu jinému, co bude pro uživatele skutečný přínos. - Celé je to jenom byrokratická buzerace a to si ani nejsem jistý, jestli na to má Debian vůbec nějaké pravidlo a není to jenom svévole té které skupiny "baličů".. - Především pak ale ve skutečnosti nikdo netuší, jestli je toto "ten problém" [ k odchodu uzivatelu od Debianu protoze nechce pridat tvuj balicek] někdo by se mohl zamyslet, jestli pro něj není lepší nějaká jiná distribuce, než taková, která na své uživatele zcela bezdůvodně kašle
A teď si ještě přečti, co si napsal v tom svém "shrnutí". Protože to je jenom snůška nesmyslů, kde jsi tyto mé výroky účelově nacpal do tvrzení/kontextů, které já jsem nikdy netvrdil.
To shrnutí nebylo nadnesené, to bylo prostě snůška polopravd a lží. Pokuď napíšeš, že pohrdám něčím, co má minoritní tržní zastoupení, je to jako když Andrej napíše, že "Generál nevěří v mír". S minoritními projekty, které mají běžné technické požadavky problém nemám, jak jsem už ukazoval na příkladu OpenBSD. Problém mám s Debianem, který se snaží diktovat zcela nesmyslné a nereálné požadavky na změnu coding style projektu a přitom má zcela minoritní tržní zastoupení.
Stejně tak pokud napíšeš, že nabádám uživatele k odchodu od Debianu, protože nepřijme můj* balíček. Protože to opravdu není o mém balíčku - připomínám, že se tady bavíme pod zprávičkou o jiném balíčku, kde to začlenění trvá také pět let... Debianí RFP je plné takových "smutných příběhů", kde SW, který běžně v jiných distribucích je, tam "hnije" roky. A to je ten důvod, proč by se někdo mohl zamyslet, jestli to jinde není lepší. Protože jak já to, i díky GPXSee, sleduji, tak to mnohde jinde podstatně lepší je.
* Nazývat balíček v Debianu jako "můj balíček" je samo o sobě také nesmysl, nikdy to nebyl "můj balíček" ani má snaha jej vytvářet/spravovat. Ten požadavek ode mě byl pouze přesměrování požadavků uživatelů GPXSee, kteří mi psali, proč není GPXSee v Debianu(Ubuntu). Tenkrát jsem si naivně myslel, že než opakovaně odpovídat na ten samý dotaz, že to musí řešit s Debianem, bude jednodušší, když sám vznik toho balíčku iniciuji. Jak moc jsem se mýlil...
a nereálné požadavkyLžete. Vzhledem k tomu, že ostatní projekty problém nemají, jsou ty požadavky zjevně reálné. V tomto případě by se dokonce dalo říct, že triviální.
SW, který běžně v jiných distribucích jeJiné distribuce třeba nevydávají stabilní verze s příslibem, že se ten software v té verzi bude několik let udržovat s ohledem na opravy bezpečnostních chyb. Pokud nikdo nechce nést odpovědnost za to, že se tak bude dít - a chce jenom někam vrhnout kód a nechat zbytek práce na jiných - vskutku není žádným překvapením, že takový balík není přijat.
Lžete
Ne, nelžu Bourku. Opravdu je zcela nereálné, aby nějaký distributor SW (se zcela zanedbatelným tržním podílem jako Debian) diktoval projektu GPXSee takové požadavky. Jak sis mohl všimnout, takové požadavky vždy byly a budou v projektu ignorovány.
Jiné distribuce třeba nevydávají stabilní verze s příslibem, že se ten software v té verzi bude několik let udržovat s ohledem na opravy bezpečnostních chyb. Pokud nikdo nechce nést odpovědnost za to, že se tak bude dít - a chce jenom někam vrhnout kód a nechat zbytek práce na jiných - vskutku není žádným překvapením, že takový balík není přijat.
S tím bych neměl problém, pak ale ať to lidé z Debianu otevřeně napíší, že na rozdíl od jiných distribucí nejsou schopní ten balík spravovat ani to nechat dělat jiné (nebavíme se teď o mně ale o lidech, co se ten balík do Debianu pokoušeli dostat po roce 2017). A nevymlouvají se na hromadu nějakých nesmyslných požadavků, které žádná jiná distribuce nemá a s fungováním toho SW nemají nic společného.
nejsou schopní ten balík spravovat ani to nechat dělat jinéOni narozdíl od vás asi nechtějí lhát, protože jsou schopní to nechat dělat jiné. Pokud ovšem nesedí Tůma na prameni a nebrání v tom.
Nelze, než ti znovu zopakovat, aby sis zjistil fakta, než se tady pustíš do urážení druhých. Já rozhodně Debianu v ničem nebráním, GPXSee je pod GPL3, takže si v něm mohou dělat změny dle libosti. Dokonce i takové, jako když před lety "vylepšili" OpenSSL...
Nemůžu, než se opakovat aby sis zjistil fakta, než se tady pustíš do urážení druhých. Debianí změnu v OpenSSL nikdo z vývojářů OpenSSL neodsouhlasil (že mu napsali, že když chce SW s OpenSSL debugovat, tak ať si to lokálně zakomentuje fakt není odsouhlasení změny). Tobě ale očividně nejde o nic jiného, než o ty urážky druhých. Sám si nic nedokázal, a tak je plivání na ty co na rozdíl od tebe ano, to poslední co ti zbylo.
Myslím, že čas, kdy tato "diskuze" byla zábavná jsme již vyčerpali a je na čase to ukončit. Tak zase příště.
Asi nejlepší popis toho Debianího fiaska je zde: https://research.swtch.com/openssl.
Záměrně, pro další možné zvýšení entropie, se četly i data v bufferu, kam se před tím nikdy nezapisovalo. Technicky to UB je, ale žádná z podporovaných platforem se nedefinovaně nechová. Buď jsou v tom bufferu "náhodná", nebo známá (překladačem inicializovaná) data. Čili ano i ne - pro akademické debaty to je UB, pro reálný svět je to možné zvýšení entropie.
Tiskni
Sdílej: