Konference OpenAlt 2025 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 1. a 2. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 153 (pdf)
Byl publikován květnový přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Vývojáře lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
Programovací jazyk Rust (Wikipedie) dnes slaví 10 let od vydání verze 1.0. Přímo na oslavě byla vydána nová verze 1.87.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
"Distribution gods" to samozřejmě nikdy nepřiznají nahlas, ale můžete se na to dívat tak, že ta "42" byl prostě úlet, místo kterého si můžete představit čtrnáctku, a pak už to vlastně dává smysl. Když si k tomu ještě přidáte "pravidlo", že minor verze někdy začínají nulou, někdy jedničkou, a kolik jich bude, než se přejde na novou major, to nikdo neví, tak je vlastně verzovací model pořád stejný přinejmenším někdy od roku 2004. :-)
Ale teď vážně. Tím, že jsou "Leap" verze úzce svázány s konkrétním releasem SLE, dává docela dobrý smysl je číslovat podle nich (např. 15.0 je založena na SLE15 GA ("SP0")). Ale vzhledem k tomu, že každý nový geniální verzovací model openSUSE (vždy prezentovaný jako "teď jsme na to konečně kápli a od teď to takhle bude na věky") vydrží typicky tak 2-3 verze, nepřikládal bych tomu až tak velkou váhu. Ostatně, aktuální zkušenost ukazuje, že ani u enterprise distribuce si nemůžete být jistý, že někomu v marketingu nepřeskočí a nezačne vymýšlet ptákoviny.
Tiskni
Sdílej: